b_Newsمی خواستم بعد از المپیک 2020 خداحافظی کنم نه الان/ اختلافات وزارت و فدراسیون دامن ورزشکار را می گیرد/ بهداد باهوش است و به راحتی نمی بازد

محمدرضا براری: نمی گذارم بلای قبلی را دوباره سرم بیاورند!

تاریخ: 1396/09/10
زمان: 10: 12
نوع: گفتگو
محمدرضا براری وزنه بردار ایران که پس از خط خوردن از ترکیب جهانی خداحافظی کرده بود، تصمیم به بازگشت به دنیای پولاد سرد گرفته است.

نگار رشیدی/ آخرین مرحله رکوردگیری تیم ملی وزنه برداری که با خط خوردن محمدرضا براری از ترکیب جهانی همراه شد، مسایلی را برای فدراسیون به وجود آورد. حذف شدن براری آنقدر برایش تلخ بود که خیلی زود غزل خداحافظی سر داد اما پس از مدتی در اینستاگرام با نام بردن از چند نفر اعلام کرد دوباره به وزنه برداری برمی گردد.

براری در گفت و گویی که با «گل» داشت اعلام کرد می خواهد در وزنه برداری بماند اما دیگر نمی گذارد سرش کلاه برود...

 

چطور شد تصمیم به بازگشت گرفتید ؟

من واقعا نمی خواستم برگردم و پای خداحافظی ام بودم اما به خاطر مربی و همسرم و صحبت هایی که کیانوش رستمی با من داشت و از من می خواستند که برگردم تصمیمم را عوض کردم. جدا از آنها خیلی از مسوولان شهر و کسانی که می شناختم از من خواستند برگردم. من هم احتیاج داشتم مدتی فکر کنم.

 

کیانوش چه صحبتی با شما داشت؟

او به من می گفت هنوز خیلی زود است که بخواهم کنار بروم و نباید امیدم را از دست بدهم. تنها دلیل من برای خداحافظی مشکلاتی بود که برایم پیش آمد وگرنه همانطور که گفته بودم تا چند سال دیگر می توانم وزنه بزنم و مدال بگیرم. تصمیم من برای خداحافظی بعد از المپیک 2020 بود نه الان.

 

فکر نمی کنید بازگشت تان با برخی موانع روبه رو شود؟

وزنه برداری ورزشی است که رکورد در آن حرف اول را می زند. اگر من در رکوردگیری اعتماد نمی کردم و وزنه خوبی می زدم و فدراسیون من را خط می زد باید جوابگوی همه می بود. دلیل خط زدن من هم اعتماد کردنم بود غافل از اینکه دارند چه بلایی سرم می آورند. اما این بار هوشیارتر قدم برمی دارم. البته با چند نفر از اعضای شورای فنی هم صحبت کردم. رفاقت ما همچنان پابرجاست و بعید می دانم بازگشتم با مشکل روبه رو شود. رییس فدراسیون هم بعید می دانم مشکلی داشته باشند. چون قبل از این اتفاقات من برای تیم ملی زحمت کشیده بودم و مدال های زیادی کسب کردم. مردم هم پشتیبان من هستند و محکم تر و قوی تر کار خواهم کرد.

 

اما اگر سیاست انتخابی تغییر کند چه؟

بالاخره هرچه باشد وزنه ها تعیین کننده هستند. من در حق کسی بدی نکردم و اگر بدی هم بوده از طرف آنها رخ داده. من اگر حرفی هم زدم باید از خودم دفاع می کردم تا مردم بدانند چه خبر است.

 

یکی از کسانی که در راه بازگشت تان از او نام بردید سجاد انوشیروانی بود.

بله آقا سجاد از همان اول همیشه می گفت به خدا توکل کن و خیلی به من روحیه می داد. حتی دعوتم می کرد که با همسرم به اردبیل بروم تا کمی حال و هوایم عوض شود. همه می دانند در این اتفاق حق با چه کسی است اما باز هم ما می گذاریم به پای قسمت. شاید قسمت نبود من به این مسابقه نروم. امیدوارم تمام بچه ها با دست پر از جهانی برگردند.

 

نظرتان درباره رقابت فوق سنگین و حضور تالاخادزه چیست؟ فکر می کنید چه کسی قهرمان این وزن شود؟

بهداد وزنه بردار بسیار باهوشی است و تجربه المپیک و جهانی دارد و به راحتی نمی بازد. سعید هم وزنه بردار قدرتمندی است ولی هشت سال دوری اش شاید استرسش را زیاد کند و نتواند از تمام توانش استفاده کند. او می تواند تمام رکوردها را جابه جا کند اما باید با احتیاط عمل کند. تالاخادزه هم که رکوردهای جهانی را به نام خود دارد، بنابراین نمی توان چیزی را پیش بینی کرد. مطمئنا در روز مسابقه رقابت جذابی را شاهد خواهیم بود.

 

مدتی است بحث فشار وزارت ورزش برای استعفای مرادی شنیده می شود. فکر می کنید سرانجام این کار چه می شود؟ چون رییس فدراسیون هر استعفایی را رد کرده است.

به هر حال در این سال ها وزنه برداری با هر سختی و مشکلی که بوده نتیجه گرفته که فدراسیون در آن سهم دارد. در مسابقه پیش رو هم که 9 کشور محروم هستند و ایران قطعا قهرمان می شود و این هم یک رزومه برای فدراسیون محسوب می شود. اما وزنه برداری همیشه با مشکل مالی روبه رو بوده که این اختلافات هم بیشترش کرده. در نهایت هم این مسایل دامن ورزشکار را می گیرد و به ورزشکار فشار می آید. کنار گذاشتن مرادی کار سختی است چون باید بر اساس رزومه باشد. همانطور که در وزنه برداری یک نفر را با رکورد حذف می کنند. درست مثل همان کاری که با من کردند... فدراسیون رزومه خوبی دارد اما پول نداشتنش به ورزشکار آسیب می زند. درست مثل پیش از المپیک که چند ماه حقوق نداشتیم و رییس می گفت حقوق نداریم، هرکس می خواهد برود...

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.