b_Newsشاید من تنها کسی باشم که علیرضا کریمی را کاملا درک می کنم

آرش میراسماعیلی: آنها مدالی را می گیرند که اصلا لیاقتش را ندارند

تاریخ: 1396/09/12
زمان: 15: 06
نوع: گفتگو
شاید هیچ کس به اندازه آرش میراسماعیلی علیرضا کریمی را درک نکند. کسی که به خاطر رودررو نشدن با نماینده رژیم اشغالگر قید مدال المپیک را زد.

حامد جیرودی/ شکست علیرضا کریمی کشتی گیر وزن 86 کیلوگرم تیم کشتی آزاد ایران در رقابت های امیدهای جهان در لهستان برابر حریف روس خود به خاطر کشتی نگرفتن با حریفی از رژیم صهیونیستی، به یکی از موضوعات قابل بحث این روزهای ورزش ایران تبدیل شده و حالا خبر احتمال اعمال محرومیت های سنگین برای فدراسیون کشتی ایران به گوش می رسد. این موضوع باعث شد تا به سراغ آرش میراسماعیلی قهرمان سابق جودوی ایران و جهان برویم که خودش مطرح ترین ورزشکار ایرانی است که مقابل ورزشکاری از رژیم صهیونیستی قرار نگرفته و شانس کسب مدال المپیک را از دست داده است. میراسماعیلی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که ضمن حفظ ارزش ها، باید تلاش کرد که از محرومیت های احتمالی ورزش ایران جلوگیری شود.

 

این روزها بحث شکست خوردن علیرضا کریمی در کشتی با حریف روسش برای مقابله نکردن با کشتی گیر رژیم صهیونیستی مطرح است. حتما خودت به عنوان کسی که این شرایط را تجربه کرده، او را درک می کنی، درست است؟

بله شاید من تنها کسی باشم که علیرضا را کاملا درک می کنم. یک ورزشکار ماه ها تمرین می کند و شاید سالها تلاش کند که در موقعیتی قرار بگیرد که شانس کسب مدال داشته باشد. وضعیتی هم که برای علیرضا به وجود آمد، بسیار سخت بود اما ورزشکاران ما همیشه ثابت کرده اند که برای حفظ ارزش ها، از مدال های فلزی می گذرند و خطوط قرمز نظام برای شان مهم است. علیرضا کار بسیار بزرگی را انجام داد که در تاریخ ورزش ایران ماندگار شد.

 

اما حالا بحث احتمال محرومیت کریمی و فدراسیون کشتی هم مطرح شده است؟

بله ولی حالا ما هم باید برنامه ای را تدارک ببینیم که منجر به محرومیت ما نشود و باید تدابیری اندیشیده شود که هم روی ارزش های مان پافشاری کنیم و هم از نظر ورزشی آسیب نبینیم. ما کریمی را یک روزه به دست نیاورده ایم و مدت ها کار شده تا او به این شرایط خوب برسد. ما رژیم غاصب را به رسمیت نمی شناسیم اما آنها هم در حال سرمایه گذاری در ورزش هستند و این احتمال که ورزشکاران ما در قرعه مسابقات آینده هم به ورزشکاران رژیم صهیونیستی بخورند، وجود دارد.

 

رسول خادم رییس فدراسیون کشتی در صحبت های اخیرش به این موضوع اشاره داشته که باید راهکار تازه ای برای این موضوع اندیشیده شود.

بله من باز هم تاکید می کنم که رژیم صهیونیستی در حال سرمایه گذاری در ورزش است. این اتفاق در جودو هم خیلی می افتد اما ما باید به نوعی این موضوع را مدیریت کنیم که هم ارزش ها حفظ شود و هم ورزش مان لطمه نبیند. ما با به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی بزرگ ترین ضربه را به آنها زده ایم. همین چند روز پیش بود که یک ورزشکار عراقی در رشته جوجیتسو هم مقابل حریفش از رژیم غاصب قرار نگرفت اما سردمدار این حرکت ورزشکاران ایرانی هستند ولی به این هم باید اشاره کرد که شکست ورزش ما هم خوشحالی آنها را در پی دارد. آنها مدالی را می گیرند که اصلا لیاقتش را ندارند و باید در این خصوص تدبیر ویژه ای اندیشیده شود.

 

البته وزارت ورزش و جوانان هم سریع از کریمی تقدیر کرد تا انگیزه او حفظ شود.

طبیعی است که همه ما باید از کریمی و ورزشکاران دیگر که مقابل رژیم صهیونیستی قرار نمی گیرند، حمایت کنیم. وزارت ورزش و شخص آقای سلطانی فر وزیر محترم ورزش، کار بسیار خوبی را انجام دادند که زود از کریمی تقدیر کردند تا روحیه او حفظ شود و ورزشکار ما می داند که این کار ارزشمند او بدون تشکر و پاداش نمی ماند اما باید به این موضوع هم توجه کرد که آنها هم لابیگری خودشان را دارند و باید تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود.

 

راستی شما یکی از ورزشکارانی بودید که در حادثه زلزله اخیر استان کرمانشاه به آنجا رفته بودید، درست است؟

بله. این وظیفه ما بود که خدمت مردم آسیب دیده از زلزله برویم و از نزدیک شرایط را بررسی کنیم. من به اتفاق آقای هادی ساعی به استان کرمانشاه رفته بودم و با استاندار دیدار داشتیم و مشکلات را بررسی کردیم. به روستاهایی رفتیم که عمق فاجعه در آنجا بود و امیدوارم دولتمردان ما در این روزهای سرد، هرچه زودتر شرایط آسایش این مردم را فراهم کنند.

 

البته مثل این که کانکس های زیادی برای این مناطق فرستاده می شود؟

بله همین طور است اما کمک رسانی سریع تر انجام شود. واقعا فاجعه دردناکی بود. با این حال، همدلی، اتحاد و همدردی مردم بسیار زیبا بود. مردم خیلی خودجوش حرکت کردند و کمک های خود را به آسیب دیدگان رساندند که این همدلی در دنیا بی نظیر است و همه ورزشکاران و هنرمندان هم در این امر خیر مشارکت زیادی داشتند.

 

کمک های زیادی که علی دایی هم جمع کرد بسیار زیاد و جالب توجه بود.

بله. همه قهرمانان ما سعی کردند در این اتفاق تلخ کنار مردم زلزله زده باشند. همیشه بعد از لطف خدا، این دعای خیر مردم بوده که شامل حال ورزشکاران ما شده است. ورزشکاران، هنرمندان و بازیگران هم هرکدام به نوبه خود کمک کردند. آقای علی دایی هم کمک های زیادی را جمع آوری کرد. مثل سایر دوستان که مدال های ارزشمند خود را که برای گرفتن آن زحمات زیادی کشیده بودند و از قطره قطره وجودشان به دست آمده بود، به مزایده گذاشتند. البته در چند روز اخیر هم زلزله های دیگری آمده که امیدوارم خدا کمک کند و مردم ایران بیشتر از این آسیب نبینند و این بلایای طبیعی از کشور ما رخت ببندد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.