b_Newsرحیمی لطف کرد و بازگشت/ با 11 لژیونر باید طلسم شکن و قهرمان آسیا شویم

سجاد استکی: اگر ما مخالف ماچک بودیم همین حالا هم کودتا می کردیم و نمی آمدیم

b_News مشکل ما رفتار زشت فدراسیون در آن زمان بود/ هندبال دیگر کشش حواشی را ندارد
تاریخ: 1396/09/12
زمان: 14: 07
نوع: گفتگو
هندبالیست های ایران تجمع پر و پیمانی را در لیگ رومانی تشکیل دادند. یکی از این نفرات سجاد استکی است که در قامت ستاره هندبال در اروپا می درخشد.

هدیه خطیبی/ هندبالیست های ایران تجمع پر و پیمانی را در لیگ رومانی تشکیل دادند. یکی از این نفرات سجاد استکی است که در قامت ستاره هندبال در اروپا می درخشد. او در گفت و گو با «گل» از احوالات این روزهایش گفت و به چند ابهام درباره نامداران تیم ملی با توجه به بازگشت ماچک به راس تیم ملی پاسخ داد.

 

در مقايسه با سال هاي اول لژيونري ات در بوندسليگای آلمان، اين روزها حسابي در تيم رومانيايي ات يعني دينامو بخارست جا افتادي و روزهاي خيلي شلوغ و فشرده اي را پشت سر مي گذاري.

همين طور است، چون هم بازي هاي ليگ قهرمانان و هم ليگ داخلي را داريم و هر سه روز يك بار مسابقه داريم. متاسفانه ما در ليگ قهرمانان اروپا به نتايج دلخواه نرسيديم و نتوانستيم شانس صعود از گروه داشته باشيم اما در ليگ روماني فقط دو باخت داشتيم و در جايگاه سوم جدول هستيم. مهم تر از اين مرحله، مرحله پلي آف است كه بايد آنجا تلاش كنيم تا قهرمان شويم البته اينكه در مرحله مقدماتي هم تيم اول باشيم قطعا شرايط بهتري رقم مي زند و كار ما را آسان تر مي كند. در اين ميان بحث بازي هاي تيم ملي هم مطرح است. سال گذشته تيم ملي بازي نداشت اما امسال شرايط متفاوت است. برنامه ما به اين ترتيب سنگين تر شده و بايد حدود ٢٠ روز ديگر براي بازي هاي انتخابي جام جهاني به اردو بياييم.

 

باشگاه شما مشكلي با رفتن چهار بازيكنش به اردوي تيم ملي ايران ندارد؟

خوشبختانه اين موارد در قرارداد مطرح شده و باشگاه موظف است كه براي بازي هاي تيم ملي بازيكنان را در اختيار تيم ملي قرار بدهد. البته آقاي رحيمي و فدراسيون هم هماهنگي هاي لازم را انجام دادند و رواديد ما را حتي براي اردوهاي تداركاتي تهيه كردند.

 

جمع شما بچه هاي ايران هم حسابي جمع است. شما، ا...كرم، حيدري راد و موسويان در دينامو و شاهو نصرتي در کالاراسی و محسن باباصفري در استوا؛ فكر مي كنم اين تعداد لژيونر ايراني در يك تيم ركورد محسوب مي شود.

نكته جالب اين است كه همه ما هم جزو بازيكنان اصلي هستيم. پارسال هم من و ا...كرم با موسويان جزو بازيكنان اصلي بوديم. امسال اما تاثيرگذاري بيشتري با تعداد بيشتر داريم و روي ما واقعا حساب مي كنند. واقعا همه براي تيم های مان زحمت مي كشيم. در بازي هاي ليگ قهرمانان به اين خاطر نتيجه نگرفتيم كه سطح خيلي خيلي بالاتري از ليگ روماني دارد، اما تجربه بزرگ و مهمي پيدا كرديم. خيلي به ما براي مقابله با تيم هاي قوي تر در ليگ روماني كمك مي كند.

 

با اين تعداد ديگر غم غربتي باقي نمانده، درست است؟

واقعا غم غربت را حس نمي كنيم چراكه هميشه با هم هستيم و سختي ها خيلي كمتر است تا اينكه به فرض مثال تنها باشيم.

 

حتما خاطرات مشترك و جالبي هم داريد.

بله اينجا آشپزي محسن (باباصفري) از همه بهتر است، براي ما غذاهاي خوبي درست مي كند. روي من كه فقط در حد تخم مرغ حساب مي كنند (با خنده). البته سيد و سعيد هم چند غذا را خوشمزه درست مي كنند. چند هفته پيش هم شب هاي تاسوعا و عاشورا همه با هم به سفارت رفتيم و كلا در تمام مناسبت ها كنار هم هستيم و تجمع كوچكي از ايراني ها را در روماني تشكيل داديم. اين موضوع واقعا به آدم روحيه مي دهد. ما شش نفر یک جا هستيم و شاهو يك ساعت با ما فاصله دارد. بيشتر با هم هستيم.

 

نظرتان درباره انتخاب ماچك به عنوان سرمربي جديد تيم ملي هندبال و بازگشت او به ايران براي بار سوم چيست؟

عقيده من اين است كه با توجه به زمان كمي كه تا آغاز بازي ها باقي مانده، بهترين گزينه انتخاب شده است. ماچك شناخت كاملي از تيم و بازيكنان دارد، او حتي تيم هاي آسيايي و ستاره ها را هم خوب مي شناسد چون سال ها در آسيا مربيگري كرده است. ما براي قهرماني به كره جنوبي مي رويم و فكر مي كنم وقت اين است كه ديگر در قاره حرف اول را بزنيم. همه چيز مهيا است و امسال با اين تعداد بالاي لژيونر تجربه تيم خيلي بيشتر شده است. ما بايد جهاني بشويم و برايش با تمام وجود مي جنگيم.

 

برخي ها انتقاد مي كنند كه ستاره هاي تيم ملي مخالف ماچك بودند و به طرفداري از رافائل سرمربي سابق تيم ملي، دست به تحريم زدند اما حالا چطور موافق اين سرمربي خود را نشان مي دهند! ضمن اينكه ماچك هم در يك دوره براي پول بيشتر به قطر رفت و با ایران تمديد نكرد.

ما مخالف ماچك نبوديم، اصلا بحث ما ماچك نبود. شما بايد واقعيت ها را ببينيد. در آن مقطع فدراسيون (زمان رياست جلال كوزه گري) رفتار درستي با رافائل نداشت. تيم ايران با رافائل به جهان صعود كرد و بعد از آن رفتار زشتي با اين مربي شد، نه تقديري، نه جلسه اي، نه حرفي؛ بعد از آن هم يكباره كنارش گذاشتند و توضيحي ندادند. اگر ما مخالف ماچك بوديم همين الان هم كودتا مي كرديم و به تيم ملي نمي آمديم. مشكل اصلي ما با كوزه گري بود و بي احترامي كه به رافائل كرد كه در واقع بي احترامي به تمام بازيكنان بود. واقعا كار بدي كردند. متاسفانه عده اي باز كارهاي شان را به ضرر هندبال شروع كردند اما واقعا هندبال ديگر ظرفيت حاشيه ندارد و حالا وقت تلاش و رسيدن به هدف است. من به شخصه ديگر مغزم كشش حاشيه و جار و جنجال ندارد.

 

درباره استعفاي آقاي رحيمي كه رد شد نظرتان را بگوييد. رييس هندبال حالا با رد استعفايش مي گويد ديگر نمي خواهيم ناله كنيم.

به نظر من خرابكاري ها و بدهي هاي قبلي باعث آن تصميم شد. آقاي رحيمي لطف كرد و دوباره به هندبال برگشت و آمدند هندبال را دوباره به اوج برسانند. در آن 16 سالي كه آقاي رحيمي پيش از خرابكاري ها بودند، خيلي به هندبال كمك كردند و نسل خوبي ساختند. او زير فشار بود، فشار خيلي سنگين. اميدوارم وزارت ورزش هم كمك كند و دنبال اين باشيم كه بعد ما هم نسلي بيايد كه هندبال را به جلو ببرد.

 

حريفان ايران را در انتخابي جهاني و قهرماني آسيای كره جنوبي چطور مي بينيد؟

گويا قطر به مشكل مالي خورده و به بازيكنان اعلام كرده اند كه هر كس بدون پول بازي مي كند، بيايد. آنها ديگر نمي خواهند براي تيم ملي هندبال شان هزينه كنند. شايد هم فقط در حد حرف باشد. البته بازيكن مهم آنها هم آسيب ديدگي مهمي در كمرش در حد شكستگي مهره هايش داشته كه نبايد ديگر هندبال بازي كند. ما بدون توجه به شرايط قطري ها و ميزباني كره اي ها مي جنگيم. فكر كنم حدود ١١ تا لژيونر داریم و بهترين تيم تاريخ به كره مي رود. بايد طلسم قهرماني را بشكنيم و دوباره جهاني بشويم. جام جهاني ٢٠١٨ در مهد هندبال دنيا يعني آلمان برگزار مي شود، قطعا يكي از خاص ترين دوره هاي اين تورنمنت خواهد بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.