b_Newsتیم قهرمان شده و جای حرف و حدیثی باقی نمی ماند!/در حق هاشمی بی انصافی نکنیم

نواب نصیرشلال: در فدراسیون جهانی جایگاهی نداریم که از حق امثال بهداد دفاع کنیم

تاریخ: 1396/09/18
زمان: 12: 47
نوع: گفتگو
نواب نصیرشلال وزنه بردار سابق تیم ملی، بعد از قهرمانی ایران در جهان با «گل» به گفت و گو نشست و از این مسابقات حرف زد.

حامد جیرودی/ تیم ملی وزنه برداری کشورمان در حالی در مسابقات جهانی 2017 آنهایم آمریکا شرکت کرد که توانست برای نخستین بار به عنوان قهرمانی دست پیدا کند. مسابقاتی که در آن تیم های مختلفی که داعیه قهرمانی داشتند، به دلیل محرومیت شرکت نکردند و در مقابل ستاره های وزنه برداری ایران مانند کیانوش رستمی و بهداد سلیمی هم به مدال نرسیدند. اما با این حال تیم ملی با امتیازات خوبی که به دست آورد، توانست عنوان قهرمانی هشتاد وسومین دوره این رقابت ها را به دست آورد.

نواب نصیر شلال وزنه بردار سابق تیم ملی و نایب قهرمان المپیک 2012 لندن در دسته 105 کیلوگرم، در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که قهرمانی تیم ملی قابل پیش بینی بوده !

 

قهرمانی تیم ملی وزنه برداری در رقابت های جهانی را چطور ارزیابی می کنی؟

من در ابتدا قهرمانی تیم ملی در مسابقات جهانی را تبریک می گویم. البته با توجه به شرایطی که در این دوره از مسابقات جهانی وجود داشت، می شد که قهرمانی تیم ملی را پیش بینی کرد. هر چند که خود بچه ها هم آمادگی خوبی داشتند و موفق ظاهر شدند و در این میان، قهرمانی تیم ملی دور از دسترس و دور از انتظار نبود.

 

یعنی کار تیم ملی راحت بود؟

با این حال، کار بچه های ما با ارزش بود و آنها دوره های سختی را پشت سر گذاشته بودند. در این مسابقات، تیم هایی مانند روسیه، چین، بلاروس، آذربایجان و ... که معمولا مدعی هستند و وزنه برداران خوبی هم در ترکیب خود دارند، محروم بود بودند اما بچه های ما در کل خوب بودند اما اگر به صورت نفر به نفر بخواهیم بررسی کنیم، تعدادی از بچه های ما مثل سهراب مرادی عالی بودند و او توانست رکورد دسته 94 کیلوگرم را بعد از سالها جا به جا کند. چند نفر دیگر هم خوب ظاهر شدند اما تعدادی دیگر هم کم تجربه بودند و تعدادی از با تجربه ها هم موفق ظاهر نشدند.

 

نمونه این ناموفق ها کیانوش رستمی و بهداد سلیمی بودند. البته کیانوش مصدومیت داشت و اتفاق المپیک ریو هم دوباره برای بهداد سلیمی تکرار شد. فکر می کنی حرکت بهداد خطا بود یا نه؟

این درست که بازی کردن آرنج زیر وزنه خطا هست اما ناداوری هم وجود دارد و به نظر من سخت گیری هایی شده است که می شد صورت نگیرد.چراکه در همین مسابقات هم وزنه بردارانی بودند که خطا وزنه می زدند اما ایرادی به کار آنها وارد نمی شد اما هیات ژوری درباره بهداد سخت گیری کرد در حالی که می توانست به رای داوران احترام بگذارد.این داوران همان کسانی هستند که فدراسیون جهانی آنها را تایید کرده اند و وقتی هیات ژوری رای آنها را برمی گرداند، اعتماد به این داوران از بین می رود. مشکل ما این است که در فدراسیون جهانی جایگاهی نداریم که وقتی چنین اتفاق هایی می افتد، بتوانیم از حق ورزشکاران مان دفاع کنیم.

 

تو یکی از وزنه برداران خوب ایران در دسته 105 کیلوگرم بودی. در رابطه با طلای علی هاشمی در این دسته چه نظری داری؟

ببینید واقعیت این است که سطح این دوره از مسابقات پایین بود. علی هاشمی وزنه بردار خوبی است و حالا هم در مسابقات جهانی به قهرمانی رسیده است. او خیلی تمرین کرده و زحمت زیادی برای موفقیت در مسابقات جهانی کشیده بود. وزنه های کمتری را بالای سر برده اما اگر نیاز بود، شاید وزنه های بالاتری را می زد و حالا هم که قهرمان شده، بی انصافی است که بخواهیم عملکرد او را زیر سوال ببریم. طلا همیشه طلاست و قهرمانی هم همیشه قهرمانی و حالا ورزشکار ما هم با وزنه کمتر یا بیشتر به قهرمانی رسیده است.

 

با این شرایط، می توان عملکرد محسن بیرانوند را مثبت ارزیابی کرد؟

عملکرد آقای بیرانوند تقریبا خوب بوده است. او تیم خوبی را روانه مسابقات کرد و حالا هم با این قهرمانی، انتظار بیشتری از او می رود. البته انتظار می رفت که نفرات ما در دسته مثبت 105 کیلوگرم با آمادگی ذهنی بهتری برای بلند کردن وزنه ها بروند و ما می توانستیم نتیجه بهتری را بگیریم. این را هم باید در نظر داشت که سعید علی حسینی بعد از سال ها در مسابقات حضور پیدا کرد و از لحاظ روحی و روانی کاملا آماده نبود و این وظیفه کادر فنی بود تا او را بهتر آماده کند که این اتفاق نیفتاد. با این حال، تیم ملی ما در این مسابقات به قهرمانی رسیده و همیشه هم در ورزش ما نتیجه حرف اول را می زند و حالا هم که تیم ملی قهرمان شده، جای حرف و حدیثی باقی نمی ماند!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.