b_News20 میلیون هزینه شخصی کردم تا به اینجا رسیدم/کشورها از مقام ما تعجب کردند

نخستین مدال آور یخ نوردی در جهان : بدون اردوی تیمی سوم دنیا شدیم !

تاریخ: 1395/11/20
زمان: 13: 35
نوع: گفتگو
تیم ملی یخ نوردی در مسابقات قهرمانی جهان فرانسه توانست برای اولین بار روی سکو قرار بگیرد و مدال برنز این مسابقات را تصاحب کند.

نگار رشیدی

امسال چند مدال باارزش به نام ملی پوشان ایرانی خورد. مدال هایی که برای اولین بار بود به دست می آمد. مثل برنز کیمیا علیزاده در المپیک و همین مدال نقره ای که مجتبی عابدینی به تازگی از جام جهانی ایتالیا گرفت.

تازه ترین مدال که برای اولین بار به دست آمد اما برای یخ نوردان است. تیمی پنج نفره که بدون اردوی تیمی راهی فرانسه شدند تا با استفاده از نبوغ خود با رقبای باتجربه شان رقابت نزدیک داشته باشند و سکوی سوم مسابقات را زیر پای خود بیاورند. مسعود زینالی، محمدرضا صفدریان، سعید محمودی، زینب موسوی و آلاله قاسمی اعضای تیم ملی ایران در این رقابت‌ها بودند.

زینالی در گفت و گویی که با «گل» داشت از اوضاع یخ نوردی در ایران گفت.او البته از خستگی اش پس از شش سال فعالیت هم خبر داد.خستگی که او را به مرز خداحافظی نزدیک کرده است.

از سومی دنیا آن هم برای اولین بار چقدر خوشحال هستید؟

این افتخار برای اولین بار بود که اتفاق می افتاد. افتخار دیگر تیم ایران هم این بود که در مسابقات سرعت بود در بخش تیمی دوم شدیم. رقابت با روس هایی که در بحث سرعت در یخ نوردی حرف اول را می زنند بسیار سنگین بود. این دومی با عملکرد خوب آقای صفدریان و خانم موسوی در مسابقات سر طناب یا لید جمع شد. در مجموع امتیازات هم که ایران سوم شد.

این پتانسیل را در تیم می بینید که در صورت وجود امکانات سکوهای بهتر از آن ایران شود؟

قطعا همین طور است. عملکرد خیلی خوب بچه های ما در این رقابت ها، تعجب همه کشورها را به دنبال داشت. تا جایی که باعث شد نسبت به بچه های ایران احساس خطر کنند. اگر امکانات کمی بیشتر باشد و حمایت شویم مطمئنا نتایج بهتری خواهیم گرفت و سکو دور از دسترس نخواهد بود.

به جز بخش سرعت که امکانات نداریم، اوضاع در سایر بخش ها چطور است؟

این رشته در ایران نوپا است اما باید بگویم امکاناتی که ما داریم در رقابت با روسیه، کره و کشورهایی مثل فرانسه و سوییس کم است. چند تا از این کشورها که امسال در این مسابقات حضور داشتند، خودشان هر سال ورلدکاپ برگزار و روی ورزشکارهای شان سرمایه گذاری می کنند. تیم های دیگر مثل فرانسه میزبان، سوییس، هلند یا اوکراین برای کسب امتیاز در این رقابت ها برنامه ریزی بسیار خوبی داشتند و با نفرات قوی آمده بودند اما عملکرد بچه های ما بسیار بهتر بود. اگر امکانات در بخش لید هم بهتر شود و ما فضایی داشته باشیم که بتوانیم یخ نوردی تمرین کنیم، قول می دهم دو سال دیگر ایران روی سکوی انفرادی لید هم خواهد ایستاد.

از مشکلاتتان بگویید.

ما هرچقدر بخواهیم از بی امکاناتی بگوییم تمرکزمان کم می شود. اولین چیزی که برای رفتن روی سکو لازم داشتیم، داشتن تمرکز و اتحاد بود.ما تمام مسابقات جام جهانی را با هزینه شخصی شرکت کردیم که فشار زیادی روی ورزشکار می گذارد. فدراسیون فقط مسابقات قهرمانی جهان را حمایت می کند که هر دو سال یک بار جهانی و آسیایی برگزار می شود. چیزی که من از وزارت ورزش می خواهم حمایت از بچه های یخ نورد است چون واقعا دارند افتخار کسب می کنند و در این شرایط پا به رقابت می گذارند.

این حمایت از نظر شما شامل چه چیزهایی می شود؟

اگر قرار باشد ما در رقابت های جهانی نتیجه بگیریم باید در تمام ورلدکاپ ها شرکت کنیم. طراحی مسیر این مسابقات هر بار متفاوت است، بنابراین تجربه ای هم که کسب می شود متفاوت است. اگر مسابقه ای را از دست بدهیم عملکردمان تا مسابقه بعدی و قهرمانی جهان پایین می آید. حضور در این مسابقات هم حمایت مالی و فضای ورزشی می خواهد. رییس فدراسیون کمک زیادی می کند و می دانیم بودجه ای که از وزارت ورزش می گیرند بسیار ناچیز است. با این وجود حمایت آقای زارعی بسیار خوب است و حتی به دنبال این هستیم که مسابقات ورلدکاپ را در ایران برگزار کنیم.الان بچه ها به صورت انفرادی تمرین می کنند. اگر بشود اردویی را برای تیم ملی گذاشت و هزینه ها تامین شود، نتایج دلخواه به دست خواهد آمد.

یعنی تا الان اردوی تیمی نداشتید؟

خیر، برای این مسابقات اردوی تیمی نداشتیم.

با این حساب این مقام شایسته پاداش ویژه ای است.

درباره پاداش صحبتی نشده. من فکر نمی کنم کسی در ایران توقع چنین عملکردی را از ما داشت. این مقام سورپرایز بزرگی بود و ما ثابت کردیم شایسته هستیم. مقام آوردن در دو بخش افتخار بزرگی بود و امیدوارم با پاداش هایی که در ایران بگیریم حداقل قسمتی از زحمت بچه ها جبران شود.

برای این مسابقه چقدر هزینه کردید؟

من برای ورود به این مسابقات نزدیک به 20 میلیون هزینه کردم. از طرفی یک ورزشکار آسیب دیدگی هم دارد و همیشه هم باید تمرین کند.تامین این هزینه ها دشوار است و خیلی از ورزشکارها بعد از این افتخارآفرینی ها باید دنبال پرداخت بدهی باشند.

برنامه بعدی چیست؟

شاید نقطه عطف این است که یخ نوردی قرار است سال آینده به صورت آزمایشی در رقابت های المپیک حضور داشته باشد و در سال 2022 به صورت رسمی در المپیک رسما حاضر شود.

پس نیم نگاهی هم به المپیک دارید؟

راستش را بخواهید من کمی خسته شده ام. شش سال است در مسابقات مختلف حضور دارم و انرژی زیادی برای این رشته گذاشته ام. تقریبا هم فقط سرمایه گذاری کردم که آن هم یک سرمایه گذاری شخصی بود. شاید سال آخری باشد که من در این مسابقات حضور پیدا می کنم چون بدون اسپانسر در چنین فضایی بودن خیلی سخت است.اما نگاهی دارم به اینکه تجربیاتم را در اختیار ورزشکاران دیگر قرار بدهم تا در آینده بتوانند سکوهای بهتری را تصاحب کنند و روزی بتوانیم روی سکوی اول تیمی و انفرادی بایستیم.با این حال نمی دانم در آینده چه اتفاقاتی می افتد اما دلم برای یخ نوردی بسیار روشن است و مطمئنم ایران حقش را از یخ نوردی خواهد گرفت. همانطور که امسال توانست افتخارآفرین باشد.