b_Newsداوران و ناظران لیگ تا اطلاع ثانوی محروم شدند

چرا فدراسیون والیبال عقب‌نشینی کرد؟

تاریخ: 1396/09/20
زمان: 12: 22
نوع: گزارش
همه چیز به فاصله یک هفته تغییر کرد. دو هفته پیش بازی پیکان و شهرداری ارومیه در ست پنجم وقتی نیمه کار ماند که ارومیه میزبان حاضر به ادامه مسابقه نشد...

فرزاد کفیلی/ همه چیز به فاصله یک هفته تغییر کرد. دو هفته پیش بازی پیکان و شهرداری ارومیه در ست پنجم وقتی نیمه کار ماند که ارومیه میزبان حاضر به ادامه مسابقه نشد؛ چرا که داور اول مسابقه تحت فشار کاپیتان سعید معروف رای خود را به اشتباه به سود پیکان تغییر داد.در نهایت هم  سرمربی ارومیه اجازه حضور بازیکنان در زمین را نداد.هفته بعد کمیته انضباطی فدراسیون والیبال تشکیل جلسه داد و مسابقه را سه بر صفر به سود پیکان اعلام کرد و برای مربی و کاپیتان این تیم هم یک جلسه محرومیت در نظر گرفت. تا اینجا داستان نسبتا عادی پیش می‌رود.پنج، شش سال است که والیبال چنین درگیری‌های نسبتا عمیقی را به خود می‌بیند.

بعد از این موضوع شهرداری ارومیه، این تیم در بازی هفته بعد برابر سایپا به سالن مسابقه آمد اما در اعتراض به آنچه هفته قبل اتفاق افتاد و رای کمیته انضباطی حاضر به مسابقه با سایپا نشد.عنوان شد این دستور شهردار ارومیه بوده.  نمایندگان ارومیه در مجلس هم وارد عمل شدند. مصاحبه‌ها شروع شد و فشار بر سازمان لیگ و فدراسیون بیشتر و بیشتر. تا اینکه عصر شنبه هیات رییسه سازمان لیگ با حضور  داورزنی سرپرست فدراسیون و احمد ضیایی نایب رییس ارومیه‌ای فدراسیون تشکیل جلسه داد و به یکباره مصاحبه‌ها در حمایت از والیبال و تماشاگران ارومیه شروع شد . داورزنی عنوان کرده: فدراسیون والیبال توجه ویژه و جدی نسبت به مردم فهیم ارومیه دارد و تلاش خواهد کرد در امر قضاوت و نظارت مسابقات این استان نیز دقت بیشتر بعمل آید. با توجه به درخواست باشگاه شهرداری ارومیه برای تجدید نظر در رای صادره کمیته انضباطی برای محدودی‌های بازی بدون تماشاگر و جریمه نقدی قرار شد این موضوع در کمیته تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد.

بعد از همین نشست محمود افشاردوست دبیر فدراسیون والییال اعلام می‌کند: در اشتباهات نمایندگان فدراسیون والیبال و داوران مسابقه پیکان و ارومیه شکی نیست و بر همین اساس قرار شد باشگاه شهردار ارومیه درخواست تجدید نظر بزند و کمیته استیناف که با حضور مسوولان وزارت ورزش  تشکیل می‌شود، درخواست آنها را بررسی کند. افشاردوست همچنین عنوان کرده بر اساس قوانین و مقررات والییال، ناظر و داوران این دیدار می‌توانستد قبل از ست پنجم این مسابقه را قطع کنند تا کار به اینجا نرسد.

جالب اینجاست که خلیل یگانه مجد دبیر سازمان لیگ والیبال که در همین نشست هیات رییسه سازمان حضور داشت، ناظر مسابقه بوده است. بعد از جلسه هم عنوان شد داوران  و ناظران مسابقه (خوشدل و یگانه مجد) تا اطلاع ثانوی از ناظری و داوری لیگ محروم هستند. درباره سرنوشت مسابقه ارومیه با سایپا هم هنوز خبر جدی منتشر نشده است.اما با چنین برخوردهایی از سوی سازمان لیگ معادلات جدیدی شکل می‌گیرد و بازی عقب افتاده کاله آمل و هاوش گنبد که سه بر صفر به سود کاله اعلام شد ـ با توجه به حاضر نشدن هاوش به مسابقه در رقابت‌های ابتدای فصل ـ سازمان لیگ وارد چالشی جدید می‌شود. در واقع این‌بار باید منتظر فشارها و مصاحبه‌های اهالی گنبد بود.

از سویی سیستم ضعیف و ناکارآمد سازمان لیگ در چینش داوران و نظاران و از طرفی دیگر قدرت غیر ورزشی تیم‌ها و سیاسی‌کاری‌هایی که به ورزش تحمیل می‌شود، عملا لیگ والیبال را تحت تاثیر قرار داده است.

 

 

درخواست تحقیق و تفحص !

در پی اتفاقاتی که در لیگ والیبال رخ داده درخواست تحقیق و تفحص هم تنظیم شده که در متن آن آمده :« هیات رییسه محترم؛ خواهشمند است در اجرای ماده (214) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیق و تفحص ذیل را جهت رسیدگی به کمیسیون تخصصی ذی ربط ارجاع فرمایید.

عنوان تحقیق و تفحص: تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران در برگزاری مسابقات ورزشی، هزینه کرد در مسابقات بین المللی و برگزاری لیگ به منظور جلوگیری از اجحاف حق تیم های باشگاهی

شرح: رشته ورزشی والیبال در سال های اخیر رشد چشمگیری در عرصه های بین المللی و کشوری داشته و همین امر باعث شده خیل عظیمی از جوانان کشور به سمت این رشته ورزشی گرایش یابند که به طور قطع این رشته در شهرستان هایی همچون ارومیه، گنبد، ورامین، ساری، تبریز و ... سبب افزایش غرور در جوانان و همدلی مردم گردیده است.

حال با توجه به اینکه یکی از رشته های جذاب و پرطرفدار ورزشی در کشور ما والیبال است و وزارت ورزش بر اساس وظیفه ذاتی خود مسوولیت نظارت بر فدراسیون های ورزشی را برعهده دارد، می بایست نسبت به عملکرد فدراسیون والیبال و بهبود شرایط برگزاری لیگ و هدایت صحیح و به دور از حاشیه باشگاه ها نقش بیشتری ایفا می کرد.

در این راستا تصمیمات خلق الساعه و برخوردهای سلیقه ای در برگزاری مسابقات ورزشی و نحوه عملکرد کمیته داوران در مسابقات والیبال باعث بروز مشکلات عدیده و تضییع حق تیم های شهرستانی گردیده که حاشیه های بسیاری را برای این رشته ورزشی در سراسر کشور به همراه داشته است.

لذا به منظور جلوگیری از هرگونه اجحاف در حق تیم های ورزشی مراتب ذیل جهت تحقیق و تفحص از فدراسیون والیبال و عملکرد نظارتی وزارت ورزش و جوانان تقدیم می گردد:

1- بررسی حاشیه های حاصل از اختلاف های بین فدراسیون والیبال و باشگاه ها

2- بررسی نتایج اخیر تیم ملی والیبال ایران و نتایج غیرقابل قبول در مسابقات جهانی

3- بررسی نحوه عملکرد فدراسیون در انتخاب کادر فنی تیم ملی

4- بررسی تبانی در برگزاری مسابقات و گرایش احتمالی تیم های داوری به باشگاه های خاص

5- بررسی نحوه عملکرد کمیته انضباطی فدراسیون والیبال

6- بررسی صورت های مالی فدراسیون و سازمان لیگ

7- نحوه پرداخت درآمدها توسط سازمان لیگ به باشگاه ها و اخذ بدهی ها از باشگاه ها

8- بررسی قراردادهای فدراسیون و سازمان لیگ والیبال با اشخاص حقیقی و حقوقی

9- نحوه هزینه کرد در مسابقات برون مرزی»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.