b_Newsسهراب تختي وزنه‌برداري است/ براي تك تك وزنه‌هاي كيانوش استرس داشتم، او دوستم است و بايد كمكش مي‌كردم

محسن بيرانوند: صحبت از خرج كردن پول براي داوري در شأن ما نيست

b_News آنقدر از شنيدن خبر خداحافظي بهداد ناراحت شدم كه حتي نتوانستم با او حرف بزنم/ علي‌حسيني در المپيك 2020 ركورد جهان را در دست مي‌گيرد
تاریخ: 1396/09/21
زمان: 02: 49
نوع: گفتگو
تيم ملي وزنه‌برداري در خاك آمريكا كه ميزبان مسابقات جهاني بود، عنوان قهرماني را به خود اختصاص داد اما اين قهرماني با برخي حواشي و اتفاقات تلخ همراه بود.

نگار رشيدي/ تيم ملي وزنه‌برداري در خاك آمريكا كه ميزبان مسابقات جهاني بود، عنوان قهرماني را به خود اختصاص داد اما اين قهرماني با برخي حواشي و اتفاقات تلخ همراه بود. يكي از اتفاقات عجيب تشكيل كميته انضباطي در روز چهارشنبه است كه قرار است به برخي بي‌اخلاقي‌هاي رخ داده در آمريكا بپردازند. موضوعي كه محسن بيرانوند سرمربي تيم ملي در گفت و گو با «گل» ابراز بي‌اطلاعي كرد.

او همچنين درخصوص ركوردشكني سهراب مرادي و نوشتن وزنه‌هاي كيانوش رستمي هم صحبت كرد.

مسابقات جهاني با قهرماني ايران تمام شد كه پاياني شيرين براي تيم كشورمان است.

بله همينطور است. اينكه بتواني يك كاري را انجام بدهي و نام كشورت در جهان مطرح شود واقعا حس خوبي دارد. با اين قهرماني خستگي پنج ماه ما از بدن خارج شد و بايد براي اين عملكرد به همه بچه‌ها تبريك بگويم كه واقعا زحمت كشيدند و وقت گذاشتند.

اما برخي مسايل اين مسابقات هنوز تمام نشده. نمونه آن جلسه كميته انضباطي است كه قرار است روز چهارشنبه برگزار شود.

تا جايي كه من خبر دارم چهارشنبه جلسه شوراي عالي فني است و در آن عملكرد تيم بررسي مي شود. بايد درخصوص كميته انضباطي هم پرس و جو كنم چون اتفاقي در آمريكا نيفتاد كه بخواهند برايش كميته انضباطي تشكيل دهند.

يكي از مواردي كه همچنان درباره آن صحبت مي‌كنند، خطا كردن بهداد است.

جدا از هر نتيجه‌اي بهداد جزو بهترين وزنه‌برداران ايران بوده و هست. خيلي‌ها اگر عملي كه بهداد داشت را انجام مي‌دادند نمي‌توانستند به ورزش قهرماني بازگردند اما بهداد خودش را به المپيك رساند و ركورد يكضرب را هم زد. در جهاني هم در حالي كه مي‌توانست دوم شود، سوم شد و باز هم بدون مدال نماند. اين مورد چيزي از ارزش‌هاي بهداد كم نمي‌كند. داوران در جهاني سه چراغ سفيد به بهداد دادند و اين يعني شرايط قبول كردن وزنه‌هاي او را داشتند اما چون تصميم هيات ژوري ارجح است، درباره بهداد سختگيري كردند. در كل حساسيت روي بهداد خيلي زياد است و در المپيك هم اين موضوع را ديديم. از آن‌جايي كه فوق سنگين بسيار مورد توجه رسانه‌هاي جمعي و تماشاگران است، فدراسيون جهاني هم بهترين داورهايش را مي‌گذارد اما سختگيري درباره بهداد زياد بود. اميدوارم از اين به بعد شاهد حضور بهتر و زودتر بهداد باشيم تا بازسازي شود و با روحيه مضاعف به ميادين بزرگ برود.

اما خودش كه تصميم به خداحافظي گرفته؟

بله من هم شنيده‌ام. اميدوارم همه با هم بتوانيم شرايطي را ايجاد كنيم كه بهداد از اين تصميم منصرف شود. بهداد در وزن خودش بهترين است و حضور نداشتن او به وزنه‌برداري ايران لطمه وارد مي‌كند. ما جايگزيني به خوبي بهداد نداريم. البته سعيد علي‌حسيني هست اما وقتي مي‌توانيم در فوق سنگين دو نماينده خوب داشته باشيم چرا الان او را از دست بدهيم. بهداد الان مي‌تواند روز به روز پيشرفت كند. وقتي يك نفر خداحافظي مي‌كند كه 31،32 سالش باشد و بداند توانايي ندارد و در اوج خداحافظي ‌مي‌كند. خود بهداد هم آنقدر عرق دارد كه با صحبت كردن بماند. من آنقدر از شنيدن اين خبر ناراحت شدم كه حتي نتوانستم با خودش صحبت كنم.

بهداد در صحبت‌هايش از لابي‌گري ضعيف ايران گفت و اينكه بايد پول خرج مافياي وزنه‌برداري كنيم تا حق‌خوري نشود.

من نمي‌توانم در اين باره صحبت كنم. چون اصلا نمي‌دانم منظور دقيق بهداد چيست. شايد من با برداشت خودم نظري بدهم كه منظور بهداد نيست. اما اگر منظور اين باشد كه به داوري پول بدهيم اصلا امكان ندارد و بار حقوقي دارد. اين حرف يعني به آيان تهمت بزني كه اصلا براي ما با داشتن تمدن 2500 ساله زشت است. اما اين فقط يك برداشت بود و نمي‌دانم بهداد چه چيزي در ذهنش داشته.

در كل فارغ از صحبت بهداد، نظرتان درباره مافياي وزنه‌برداري چيست؟

نمي‌توان اسمش را مافيا گذاشت. همين الان رييس روزنامه شما عوض شود افرادي را روي كار مي‌آورد كه همسو و همفكر خودش هستند. اين موضوع در همه جا هست. چه در سياست و چه در ورزش. يكي اسمش را مي‌گذارد مافيا و ديگري مي‌گويد لابي يا شايسته‌سالاري.

بسياري معتقدند اگر بهداد روز مسابقه كري نمي‌خواند ممكن بود راي به نفع او صادر شود؟

اين فقط اظهارنظر و گمانه شخصي است كه برخي مطرح مي‌كنند. نمي‌توان اين اتفاقات را منوط به رفتار بهداد دانست.

مجيد عسگري با ركوردهايي كه ثبت كرده بود مي‌توانست روي سكوي دوم يا سوم جهاني بايستد. هيچ‌وقت از غيبت او در تركيب پشيمان نشديد؟

من مي‌گويم اي كاش مجيد بعد از بابلسر آسيب نمي‌ديد و دو،سه هفته آخر را براي تمرين خوب از دست نمي‌داد. اگر مجيد مي‌توانست ركوردهاي اردوي بابلسر را تكرار كند در تركيب قرار مي‌گرفت اما كشاله پاي چپش دچار آسيب شد و نتوانست در روز ركوردگيري و در رقابت با علي ميري خوب كار كند. من واقعا از مجيد ممنونم كه با وجود آسيب‌ديدگي تمام تلاشش را كرد و تا روز آخر هم در اردو بود.

محمدرضا براري هم كه دوباره داغ دلش تازه شد و گفت كساني كه مانع رفتنش به جهاني شدند را نمي‌بخشد؟

ببينيد ما براي جهاني ركوردگيري گذاشتيم آن هم در حالي كه سه كيلو در وزن‌ها ارفاق داشتيم. علي هاشمي و عليرضا سليماني واقعا خوب كار كردند اما براري از شش حركت پنج حركتش را انداخت. اگر من او را به جهاني مي‌بردم آن دو نفر ديگر كه از جوان‌هاي خوب و‌ آينده‌دار هستند من را مي‌بخشيدند؟ خدا را شكر وزنه‌برداري ورزشي است كه براساس ركورد است.

يكي از اتفاقات جالب جهاني، نوشتن وزنه‌هاي كيانوش توسط شما بود؟

در آن لحظه هر ايراني به هموطن خودش كمك مي‌كند. چه برسد من و كيانوش كه با هم دوستيم و ارتباط خوبي داريم. من از آن زمان پاي جدول بودم و اصلا به اين چيزها فكر نمي‌كنم. من براي تك تك وزنه‌هاي كيانوش استرس داشتم. او هم با وجود مصدوميتي كه داشت غيرت كرد و براي كشور مدال آورد. اميدوارم او در بازي‌هاي آسيايي بتواند ركورد جهان را در دست بگيرد.

به نظرتان كيانوش با مصدوميتي كه داشت تصميم درستي براي حمله به ركورد جهان گرفت؟ چون مي‌توانست با وزنه‌هاي كمتر قهرمان شود؟

درباره وزنه‌ها ارتباط مربي و ورزشكار، اعتماد به مربي، شناخت از رقبا و اطلاعات خيلي اهميت دارد. من هم چون اطلاع دقيقي ندارم و ارتباط فني نزديكي با او نداشتم، نمي‌توانم چيزي بگويم.

سهراب هم با سرمربيگري شما ركورد 17 ساله جهان را شكست.

جدا از بحث فني، سهراب در بحث اخلاقي فوق‌العاده است. با منش پهلواني سهراب بايد گفت او تختي وزنه‌برداري است. سهراب آنقدر متين، بااخلاق و منضبط است كه لياقتش را دارد تا به عنوان الگوي وزنه‌برداري در سطح جهان معرفي شود.

درباره خود شما هم برخي‌ها معتقدند ميدان جهاني براي مربي جواني مثل شما بايد ديرتر اتفاق مي‌افتاد؟

پيش از هرچيز بايد خدا را شكر كنم كه واقعا به من نظر كرد. من با تمام وجود حضور خدا را حس مي‌كردم چون خيلي جاها وضعيت به مو مي‌رسيد اما پاره نمي‌شد. مربيگري هم كلا با ريسك است و خدا را شكر مي‌كنم كه اين فرصت به عنوان سرمربي به من داده شد تا در خدمت تيم ملي باشم. البته در اين موفقيت خيلي‌ها سهم دارند كه نبايد ناديده‌شان گرفت. از مسوولان فدراسيون گرفته تا خانواده ورزشكاران و مردمي كه دعاي‌شان پشت سر ماست.

در پايان از سعيد علي‌حسيني بگوييد كه بعد از مدا‌ل‌آوري‌اش در جهان چه برنامه‌اي برايش در جاكارتا داريد؟

وقتي سعيد بعد از هشت سال بازگشت همه انتظار داشتند در چند ماه مدال جهاني بگيرد. ما هم جدا از مدال روي موفقيت او در جهاني هدفگذاري كرده بوديم. براي جاكارتا هم چون زمان داريم هدفگذاري كرده‌ايم. ان‌شاءا... سعيد در المپيك 2020 به اوج عملكرد خود مي‌رسد و ركورد را در دست مي‌گيرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.