b_Newsکسی فکرش را نمی کرد قهرمان شوم، حالا به مدال المپیک فکر می کنم

علی هاشمی: در مورد بهداد بی انصافی کردند

b_News روسیه و چین، هر وقت سالم وزنه زدند، با آنها رقابت می کنیم
تاریخ: 1396/09/26
زمان: 11: 59
نوع: گفتگو
علی هاشمی سورپرایز ایران در آناهایم بود. مسابقات جهانی وزنه برداری سال ۲۰۱۷ آمریکا در حالی برگزار شد که در رقابت دسته ۱۰۵ کیلوگرم، هاشمی در یک ضرب با ۱۸۳ کیلوگرم طلا گرفت.

حامد جیرودی / علی هاشمی سورپرایز ایران در آناهایم بود. مسابقات جهانی وزنه برداری سال ۲۰۱۷ آمریکا در حالی برگزار شد که در رقابت دسته ۱۰۵ کیلوگرم، هاشمی در یک ضرب با ۱۸۳ کیلوگرم طلا گرفت. در دوضرب با ۲۲۱ مدال برنز را کسب کرد و در مجموع با ۴۰۴ کیلوگرم قهرمان جهان شد تا به این ترتیب، اولین مدال مجموع ایران در دسته ۱۰۵ کیلوگرم مسابقات جهانی را به دست آورده باشد. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش از این تنها در المپیک، ایران موفق شده بود مدال مجموع دسته ۱۰۵ کیلوگرم را بگیرد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این وزنه بردار ایلامی برویم و با او صحبت کنیم. هاشمی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که حالا به کسب مدال در المپیک 2020 توکیو فکر می کند.

 

به نظر می رسد با قهرمانی تیم ملی وزنه برداری در مسابقات جهانی که با کسب مدال طلا توسط خودت همراه بود، روزهای خوبی را پشت سر می گذاری؟

بله خدا را شکر همین طور است. دیگر همه چیز دست به دست هم داد تا به این موفقیت بزرگ برسیم و من هم به مدال طلا دست پیدا کنم و قهرمان جهان شوم.

 

قبل از رفتن به آمریکا، فکرش را می کردی که به مدال طلا برسی؟

بله من می دانستم که روی سکو خواهم رفت اما وقتی به محل مسابقات رسیدیم، مریض شدم و افت وزن پیدا کردم و همین موضوع باعث شد تا هم بدنم افت کند و هم اعتماد به نفسم را کمی از دست بدهم ولی خدا را شکر توانستم به مدال برسم و در مجموع هم قهرمان شوم.

 

ولی با این حال، همه را به نوعی سورپرایز کردی؟

بله زیاد از من انتظار کسب مدال طلا نمی رفت و همه بیشتر روی دیگر بچه ها حساب می کردند اما خدا را شکر عملکردم قابل قبول بود و توانستم قهرمان شوم.

 

محسن بیرانوند هم از عملکرد تو راضی بود. درست است؟

صددرصد. من تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته بودم و در مجموع هم توانستم به سه مدال دست پیدا کنم که فکر می کنم خیلی خوب بود.

 

با نواب نصیرشلال که صحبت می کردیم می گفت بی انصافی است که از علی هاشمی انتقاد کنند و بگویند حالا که وزنه برداران چین و روسیه نبوده اند، تو وزنه های پایین زده ای.

او درست می گوید. انتقاد خوب و درست است اما بعضی ها به صورت غیر حرفه ای انتقاد می کنند. شما فکر می کنید چرا وزنه برداران چین و روسیه نبودند؟

 

به خاطر دوپینگ!

پس هر وقت آنها وزنه های سالم زدند، ما هم سعی می کنیم که وزنه های بیشتری بزنیم. من در تمرینات 185 کیلوگرم در یک ضرب و 228 کیلوگرم در دو ضرب زده بودم اما همان طور که گفتم قبل از مسابقات مریض شدم و بدنم افت کرد. با این حال طلایم را گرفتم.

 

پس قهرمانی تیم ملی هم به خاطر نبودن چین و روسیه نبوده است؟

اصلا این طور نیست. باز هم می گویم هر وقت آنها توانستند وزنه های خوب و سالمی را بزنند، بعد آنها را با ما مقایسه کنند.

 

حالا با این قهرمانی در جهان، به مدال المپیک هم فکر می کنی؟

حتما. من در المپیک قبلی در دسته 94 کیلوگرم شرکت کرده بودم و حالا هنوز هم در وزن جدید بدنم کامل نشده است و ان شاءا... سعی می کنم که برای المپیک هم تلاش کنم.

 

در دسته 94 کیلوگرم که سهراب مرادی رکورد دنیا را شکست.

وقتی یک ورزشکاری رکورد دنیا را می شکند، یعنی یک آدم استثنایی است و یک ورزشکار متوسط محسوب نمی شود. سهراب ماشاءا... خیلی خوب است و امیدوارم که باز هم بدرخشد.

 

اما در این مسابقات، مشکلی که برای بهداد سلیمی در المپیک به وجود آمده بود تکرار شد و وزنه های او را خطا گرفتند.

به نظر من در مورد بهداد بی انصافی کردند. خیلی وزنه برداران در مسابقات جهانی بودند که وزنه های خیلی بدتر از بهداد زدند اما خطای آنها را نگرفتند اما درباره بهداد منصفانه عمل نکردند.

 

ولی سعید علی حسینی بازگشت خوبی به وزنه برداری داشت.

سعید بعد از هشت سال در چنین سطحی از مسابقات وزنه برداری شرکت کرده بود و خدا را شکر موفق بود و ما همه از این موضوع خوشحال شدیم.

 

البته کیانوش رستمی هم تنها یک مدال نقره گرفت و ناکام بود.

وضعیتی که ما از کیانوش دیدیم، این بود که او مصدوم شد و با این وضعیت، غیرت کرد و در مسابقات شرکت کرد و یک مدال نقره هم گرفت.

 

تو الان مشهورترین ورزشکار ایلام هستی؟

نه ایلام ورزشکاران خوبی دارد. مثل آقای ذبیح ا... پورشیب در کاراته که او هم خیلی موفق است.

 

به غیر از وزنه برداری چه کار می کنی؟

فعالیت خاصی ندارم و فقط در دانشگاه در رشته تربیت بدنی درس می خوانم.

 

الان با این قهرمانی که کسب کردی، از تو تقدیر شده؟

چند مورد بله. البته استاندار ایلام هم خیلی به من لطف داشته اند و در این مدت از من تقدیر و تشکر کرده اند.

 

حالا به بازی های آسیایی 2018 جاکارتا فکر می کنی؟

بله باید تمریناتم را دوباره آغاز کنم تا در بازی های آسیایی هم به موفقیت برسم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.