b_Newsفیفا فوتبال اسپانیا را تهدید به تعلیق کرد؛

لا روخا در آستانه محرومیت از جام جهانی

تاریخ: 1396/09/26
زمان: 10: 22
نوع: خبر
خبر شوکه کننده بود؛ فیفا در هشدار به فدراسیون فوتبال اسپانیا، این کشور را به تعلیق و محرومیت از جام جهانی 2018 تهدید کرد.

مرتضی پیچکا / همه چیز از شکایت آنخل ماریا ویار، رئیس فدراسیون سابق و خلع شده فدراسیون فوتبال اسپانیا بازمی گردد. پس از قریب به گذشت 5 ماه از ماجرای خلع آنخل ماریا ویار از سمت ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا، او نزد فیفا از این موضوع شکایت کرده و به دنبال این شکایت، تحقیقات فیفا از فدراسیون فوتبال اسپانیا و احتمال نقش داشتن قدرت سیاسی در این ماجرا آغاز شده که در صورت اثبات آن، لاروخا از شرکت در جام جهانی روسیه محروم خواهد شد.
مداخله دولتی؟!
در شکایت نامه آنخل ماریا ویار ذکر شده است که در امور فدراسیون فوتبال اسپانیا از جمله در مورد برکناری او، مداخلات سیاسی وجود دارد؛ که این موضوع نیز کاملا با قوانین فیفا مغایرت دارد و هرگونه دخالت سیاسی، محرومیت را برای فوتبال یک کشور به همراه خواهد داشت. اینک به دنبال این موضوع، فدراسیون فوتبال اسپانیا با این تهدید و هشدار روبرو شده و در صورت ثابت شدن مداخله سیاسی در امور فدراسیون فوتبال اسپانیا، این اتفاق تلخ برای تیم ملی اسپانیا رخ خواهد داد.
فیفا اعلام کرد که احتمال مداخله هیات ورزشی اسپانیا که یک نهاد دولتی است، در فرآیند انتخابات فدراسیون فوتبال اسپانیا وجود دارد و فیفا نیز به همین دلیل بند اجازه تحقیقات در مورد این موضوع را بلافاصله فعال و تحقیقات خود را آغاز کرده است. این در حالی است که متخصصین این امر بر این باورند که اسپانیا قدرت لازم و کافی برای جلوگیری از وقوع چنین جریمه سنگینی را دارد، اگرچه گام برداشتن برای برگزاری یک انتخابات جدید، موضوعی است که وقوع آن می تواند منجر به مشکلات بزرگ و بیشماری برای فدراسیون فوتبال این کشور شود.
در نمونه مشابه، باید به محرومیت تیم ملی کویت اشاره کرد که به همین دلیل رخ داد، اما از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که فوتبال اسپانیا در سال 2010 یعنی در زمان زمامداری سپ بلاتر و درست پیش از جام جهانی آفریقای جنوبی نیز با این تهدید و اتهام روبرو شد، که البته در تحقیقات به عمل آمده در مورد پرونده و شکایت آن زمان، هیچ مدرکی دال بر مداخله سیاسی در امور فوتبالی اسپانیا ثابت نشد و محرومیتی نیز دامنگیر اسپانیایی ها نشد.
برکناری آنخل ماریا ویار
آنخل ماریا ویار، رییس سابق فدراسیون فوتبال اسپانیا قریب به 5 ماه پیش در معرض اتهاماتی مبنی بر فساد مالی قرار گرفت و مدارک و شواهدی مبنی بر این موضوع نیز منتشر شد. پس از این موضوع، وبسایت نشریه مارکا در گزارشی نوشت که 19 فدراسیون منطقه ای فوتبال در اسپانیا و هیات ورزشی در دولت این کشور در امور ورزشی، در یک جلسه فوری به اتفاق آرا خواستار استعفای ویار شدند.  پس از این تصمیم، خوزه رامون لته، رییس اسن هیات ورزشی در جلسه ای با تایید تصمیم اتخاذ شده مبنی بر لزوم استعفای آنخل ماریا ویار، خواستار آن شد که فدراسیون فوتبال اسپانیا نیز در همین راستا قدم بردارد. رامون لته در این مورد گفت: «راه حل این موضوع برگزاری یک انتخابات است و باید مسیر این انتخابات را مهیا کنیم. در مورد لزوم استعفای ویار نیز اتفاق نظر لازم وجود دارد.»
به دنبال این موضوع، کمیسیون ورزشی هیات ورزشی در دولت اسپانیا با تصمیمی مبنی بر تعلیق یک ساله فعالیت آنخل ماریو ویار موافقت کرد و بدین ترتیب او از ریاست بر فدراسیون فوتبال اسپانیا کنار رفت.
حبس آنخل ماریا ویار
پس از این اتفاقات و تحولات، ویار خلع شده که همچنان متهم به فساد مالی بود، دستگیر و بازداشت شد و متعاقب در اواخر ماه جولای (اوایل مرداد) از سمت و پست خود در یوفا و فیفا نیز استعفا داد. در آن زمان، وبسایت نشریه گاردین در گزارشی در مورد آنخل ماریا ویار، او را یکی از قدرتمندترین چهره های جهان فوتبال در دهه اخیر نامید و نوشت که ویار به دنبال تحقیقات در مورد فساد مالی او در زمان ریاستش بر فدراسیون فوتبال اسپانیا دستگیر و بازداشت شده است. از سوی دیگر، در تحقیقات مرتبط با این پرونده، به همراه او چند نفر دیگر از مقامات فوتبال اسپانیا نیز دستگیر شدند که در بین آنها نام گورکا ویار پسر آنخل ماریا ویار نیز دیده می شد. نکته جالب توجه آنکه گاردین نیز در مورد برکناری او نوشت: «"دولت اسپانیا" آخل ماریا ویار را برای مدت یک سال از ریاست بر فدراسیون فوتبال این کشور برکنار کرد.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.