b_Newsبعضی نگاه ها درباره سلیمی و رستمی مغرضانه است

حسین توکلی: کیانوش قبلا مدالش را از مردم گرفته است

b_News بهداد نباید به خداحافظی فکر کند، ورزش ایران به او نیاز دارد
تاریخ: 1396/09/27
زمان: 13: 00
نوع: گفتگو
بهداد سلیمی گفته بود امثال حسين توكلي مي توانند درباره او نظر بدهند. به همين خاطر سراغ سرمربي سابق وزنه برداري رفتيم و با او هم صحبت شديم.

حامد جیرودی/ بهداد سلیمی این روزها دوباره به یکی از سوژه های ورزش ایران تبدیل شده است. وزنه هایی که او در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ آمریکا زد، مانند المپیک ۲۰۱۶ ریو مورد تایید هیات ژوری قرار نگرفت و باعث شد تا او با کسب مدال برنز، روی سکوی سوم مسابقات قرار بگیرد. در این میان برخی به انتقاد از سلیمی پرداخته اند که این موضوع واکنش بهداد را در پی داشته و او معتقد است اگر حسین رضازاده، سجاد انوشیروانی و حسین توکلی درباره او اظهار نظر کنند، می پذیرد اما عده ای بزرگ ترین وزنه ای که زده اند، خرید خانه بوده است. این موضوع باعث شد تا به سراغ حسین توکلی قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی برویم که سلیمی گفته قبولش دارد. این سرمربی پیشین تیم ملی وزنه برداری در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، حرف های کارشناسی و جالبی را مطرح کرد.

 

بهداد سلیمی گفته کسانی که وزنه ۱۰ کیلوگرمی بالای سر نبرده اند، درباره او اظهار نظر می کنند اما فقط کسانی مانند حسین توکلی و حسین رضازاده درباره او می توانند صحبت کنند. در این خصوص چه نظری دارید؟

من با حرف بهداد موافقم! کسی می تواند در این ارتباط درست صحبت کند که رزومه داشته باشد و وزنه برداری را در سطح اول تجربه کرده باشد و درباره داوری اطلاعات داشته باشد. من از سلیمی حمایت می کنم. چون می فهمم که او در چه حالی است. او بارها دل مردم را شاد کرده و اکثر کارشناسان هم گفته اند حرکت های او مشکلی نداشته است. شاید قبلا شک و شبهه وجود داشت اما الان خیلی بهتر از المپیک وزنه زد و در این مسابقه مشکلی نبود. شاید کمی ایراد داشته باشد اما به نظرم حساسیت ها روی بهداد زیاد شده و داوران الکی روی او زوم کرده اند!

 

پس شما فکر می کنید وزنه هایی که بهداد زد، صحیح بود؟

من فکر می کنم خیلی ایراد نداشت و مشکلی هم وجود نداشت و سختگیرانه درباره او نظر دادند. خیلی ها بودند که وزنه های بدتری زدند اما آنها را لاپوشانی کردند. وقتی داوران سه چراغ سفید می دهند و بعد هیات ژوری سه چراغ قرمز می دهد، آدم به فکر فرو می رود که چرا این کار را کرده اند؟ در این میان، نماینده ای هم که نداریم تا از حق بهداد دفاع کند!

 

حالا هم که سلیمی گفته اگر در این شرایط خداحافظی کند، بهتر است!

من فکر می کنم که او کمی احساساتی شده است. بهداد در این مسابقات می خواست به همه ثابت کند که هم یک ضرب زن خوبی است و هم دو ضرب زن موفقی و با حریف گرجستانی اش رقابت خوبی داشته باشد. انصافا بهداد وزنه های خوبی هم زد اما حالا که این برخوردها را دوباره دیده سرخورده شده و ناراحتی اش را به زبان می آورد. من فکر می کنم ورزش ایران هنوز به مدال آوری بهداد نیازمند است و او به خاطر دوستدارانش هم که شده باید ادامه دهد. او در بازی های آسیایی و المپیک ۲۰۲۰ می تواند وزنه بزند و خودش را دوباره ثابت کند. خداحافظی در این شرایط خوب نیست. چون با قهر چیزی ثابت نمی شود. من با بهداد سال های زیادی کار کرده ام. او یک بچه دوست داشتنی است که باید از لحاظ روحی و روانی، خودش را تقویت کند تا باز هم به موفقیت برسد.

 

سعید علی حسینی هم بازگشت بسیار خوبی به وزنه برداری داشت.

من به سعید تبریک می گویم. مدال گرفتن بعد از هشت سال دوری، واقعا جای تقدیر دارد. من خودم را نمی توانم با او قیاس کنم اما می دانم که مدال گرفتن در مسابقات جهانی بعد از مدت ها دوری کار بسیار سختی است. او خیلی با برنامه کار کرد و امیدوارم باز هم به درخشش خود ادامه دهد.

 

کیانوش رستمی هم مصدوم شد و به آن مدالی که خیلی ها منتظرش بودند، دست پیدا نکرد.

کیانوش قبلا مدال قهرمانی اش را از مردم گرفته. کسی که از مدال طلای المپیکش می گذرد تا به هم استانی هایش کمک کند، خیلی انسان ارزشمندی است. او از تمریناتش دور شد و از لحاظ روحی و روانی هم به خاطر زلزله استان کرمانشاه آسیب دید. در عین حال، ویزای او هم دچار مشکل شده بود و بحث پناهندگی اش را هم مطرح کرده بودند. به نظرم ما داریم شلوغش می کنیم. شاید الان کسی دلاوری های او را یادش نباشد. کیانوش چراغ اول کاروان ایران در المپیک ریو را روشن کرد و طلا گرفت. من هم خودم با ورزشکار سالاری موافق نیستم و کارهایی از این دست که ورزشکار خارج از اردوی تیم ملی تمرین کند را نمی پسندم اما کیانوش یک ورزشکار بزرگ است. اصل ورزش این است که یک نام نیک از شما باقی بماند. فکر می کنید تختی با مدال هایش تختی شد؟ مسلما نه. کیانوش هم در ماجرای زلزله استان کرمانشاه، منش و رفتار پهلوانانه خودش را نشان داده است. بعضی از انتقادها منطقی است اما بعضی ها می خواهند مسایل شخصی را در قالب انتقاد به میان بکشند و کیانوش و بهداد را زیر سوال ببرند. من از تیم ملی کنار گذاشته شدم و از فدراسیون وزنه برداری هم انتقاد دارم اما نباید ورزشکار را زیر سوال ببرم. این مسایل در دنیای حرفه ای ورزش طبیعی است اما بعضی نگاه مغرضانه دارند و انگار می خواهند تلافی کنند!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.