b_Newsباید راهکاری باشد تا همه ستاره ها و ملی پوشان به یک تیم نروند!

جمشید خیرآبادی: شنیده ام سوریان دارد تمرین می کند و احتمال دارد که برگردد

b_News هر کشتی که ولاسوف می گیرد، می تواند کلاس آموزشی باشد
تاریخ: 1396/09/28
زمان: 11: 12
نوع: گفتگو
با قهرمان تيم كشتي فرنگي بيمه رازي در مسابقات جام باشگاه هاي جهان، پاي صحبت با جمشيد خيرآبادي سرمربي سابق تيم ملي كشتي فرنگي نشستيم.

حامد جیرودی/ رقابت های کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان در حالی در اصفهان برگزار شد که با قهرمانی بیمه رازی به پایان رسید. این موضوع باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی مربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی برویم که تحلیل های جالبی از مسابقات کشتی دارد. خیرآبادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که فدراسیون کشتی باید به دنبال راهکاری باشد تا همه ستاره ها و ملی پوشان به یک تیم نروند!

 

رقابت های کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان را که با قهرمانی بیمه رازی همراه بود را چطور دیدید؟

آقای حسن رنگرز سرمربی بیمه رازی، مربی خوب، فهیم و تحصیل کرده ای است که تیمش در فینال سینا صنعت ایذه را برد و قهرمان شد. در بازی فینال، بیمه رازی دو وزن اول را باخت اما در هشت وزن بعدی بود اما نکته ای که به نظر من می آید و فدراسیون کشتی باید به دنبال آن باشد این است که راهکاری پیدا شود تا همه ستاره ها و ملی پوشان به یک تیم که تمکن مالی بهتری نسبت به بقیه تیم ها دارد، نروند!

 

قبول دارید که ورزش حرفه ای شده و هر تیمی برای نتیجه گیری بیشتر هزینه می کند. مثل تیم های فوتبال که به دنبال خرید ستاره ها هستند؟

بله قبول دارم که ورزش حرفه ای شده ولی بحث فوتبال با همه رشته ها فرق می کند و در این میان، کشتی هم با دیگر رشته ها تفاوت دارد! کشتی هنوز دارای لیگ استخوان داری نشده و مسابقات آن را به نام یک لیگ نمی شناسند. در این شرایط، وقتی همه ستاره ها هم در یک تیم جمع شوند، دیگر مشخص است که چه تیمی قهرمان می شود و مسابقات دیگر جذابیتی ندارد. بنابر این نمی شود کشتی را با دیگر ورزش ها مقایسه کرد. چهره های شاخص در دیگر تیم ها انگشت شمار هستند و این که همه در یک تیم جمع شوند، اصل و بنیان لیگ به هم می ریزد و به نظر من باید فکری در این خصوص کرد.

 

در همین بیمه رازی، سعید عبدولی چهره ای شاخص بود که در وزن جدید 82 کیلوگرم به روی تشک رفت و ماکسیم مانوکیان ارمنستانی که قهرمان جهان است را شکست داد. شرایط عبدولی را چگونه می بینید؟

سعید یک کشتی گیر استثنایی است. او هر جایی که مسابقه می دهد، می تواند شگفتی ساز شود و الان هم همان طور که گفتید، مانوکیان که قهرمان جهان است را برد. سعید قبلا در 75 کیلوگرم کشتی می گرفت اما حالا به 82 کیلو آمده، در حالی که 80 کیلو وزن دارد و به نظر من دیگر سخت است که بخواهد در 77 کیلوگرم کشتی بگیرد و احتمالا در تیم ملی هم در 82 کیلوگرم کشتی خواهد گرفت.

 

حضور رومن ولاسوف روس و قهرمان المپیک در ترکیب بیمه رازی هم خیلی جالب توجه بود.

خب آنها لیگ حرفه ای ندارند و جدا از تیم ملی، هر تیمی بتواند از لحاظ مالی شرایط آنها را تامین کند، می آیند و برایشان کشتی می گیرند. کشتی گرفتن در ایران هم برای آنها جذاب است و شور و اشتیاق زیادی برای این کار دارند.

 

اما این که گفته بود به شرط عکس گرفتن با حمید سوریان به بیمه رازی می آید هم در نوع خود جالب بود.

ولاسوف خودش از کشتی گیران برتر دنیاست که یکی از پدیده های یک دهه اخیر بوده و هر کشتی که می گیرد می تواند کلاس آموزشی باشد. درباره سوریان هم او بارها حمید را دیده اما این نشان از بزرگی سوریان دارد.

 

خودش هم گفته بود سوریان الگویش است.

بله حمید واقعا یکی از استثناهای کشتی دنیاست. کسی که هفت مدال جهانی و المپیک دارد، اگر در سنگین وزن کشتی می گرفت، می توانست 14 مدال بگیرد. چون حفظ بدن در سبک وزن خیلی سخت است و اگر سوریان در سنگین وزن بود، می توانست رکورد کارولین را هم بشکند.

 

سوریان در حال حاضر به عنوان رئیس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک انتخاب شده و به نظر می رسد مسیر جدیدی را در ورزش انتخاب کرده و بازگشت او به تشک کشتی منتفی است. درست است؟

من که شنیده ام حمید دارد تمرین می کند و با توجه به اوزان جدید احتمال دارد که برگردد اما واقعیت این است که هر انسانی باید قبول کند که دوران اوج و فرود دارد. سوریان هم یک ورزشکار متفکر و باهوش است. او اگر به این نتیجه برسد که توانایی اش در حدی نیست که برگردد، این کار را نمی کند و شک نکنید که نمی آید اما به نظرم او انگیزه خوبی دارد تا با یک خاطره خوب کشتی را به پایان برساند.

 

در مورد تیم ملی هم چند وقت پیش که با علی اشکانی سرمربی تیم ملی صحبت می کردیم، به این موضوع اشاره داشت که تیم ملی با کمبود مربی مواجه است و برای همین در بازی های ایندورگیم عباس حاج کناری مربی تیم ملی کشتی آزاد، به کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی اضافه شد.

من هم با نظر ایشان موافق هستم. الان که مسابقات در هر وزن برگزار می شود، ما برای هر وزن یک مربی می خواهیم. من قبلا به اردوی روسیه که رفته بودم، دیدم که این روش اجرا می شود. 250 کشتی گیر را به اردوی تیم ملی شان دعوت کرده بودند و 40 مربی هم بالای سرشان بود. ما هم حداقل برای تیم ملی پنج مربی لازم داریم. یک تمرین دهنده، یک بدنساز، یک فیزیوتراپ، دو ماساژور و این به نفع کشتی ما خواهد بود. خصوصا این که بازی های آسیایی و المپیک را هم در پیش داریم و باید حسابی شرایط را برای این تیم که از آن انتظار دارند، مهیا کنیم.