b_Newsبا ديدن مسابقات جهاني ديگر دست از تمرين كشيدم/ گاهي لازم است كادر فني تجربه خرج كند نه ورزشكار

محمدرضا براري: اگر قهرماني جهان سال‌هاي گذشته بود، اول نمي‌شديم !

b_News رييس جمهور عكس من را منتشر كرد اما...
تاریخ: 1396/09/28
زمان: 10: 14
نوع: گفتگو
مسابقات قهرماني جهان وزنه‌برداري تمام شد. اما هنوز محمدرضا براري وزنه‌بردار دسته 105 كيلوگرم ايران اتفاقات انتخابي و خط خوردنش از تركيب را فراموش نكرده است.

نگار رشيدي/ مسابقات قهرماني جهان وزنه‌برداري با تمام شيريني‌ها و تلخي‌هايش تمام شد. اما هنوز محمدرضا براري وزنه‌بردار دسته 105 كيلوگرم ايران اتفاقات انتخابي و خط خوردنش از تركيب را فراموش نكرده است. او كه به دقت پيگير مسابقات هم‌تيمي‌هايش در آمريكا بود، به هركدام از نماينده‌هاي ايران كه روي سكو حاضر مي‌شدند در فضاي مجازي انرژي مي‌داد اما در ميان تبريك‌هايش پستي گذاشت كه نشان داد هنوز دلخوري‌ها پابرجاست. او نوشت كساني كه مانع رفتنش به مسابقات جهاني شدند را هرگز نمي‌بخشد...

 

مسابقات جهاني تمام شد اما اتفاقات قبل از آن هنوز براي شما پايان نيافته...

چه بگويم؟! متاسفانه مصاحبه‌هايي كه مي‌خوانم قضيه را بدتر مي‌كند. اگر من جواب ندهم مي‌گويند مقصر بوده و بخواهم جواب بدهم حرمت‌ها مي‌شكند. واقعا نمي‌دانم چه بگويم.

 

تمرينات‌تان چطور پيش مي‌رود؟

راستش بعد از اين اتفاقات ديگر تمرين نكردم. درست است از تصميم خداحافظي‌ام منصرف شدم و دوباره سراغ تمرين رفتم اما مسابقات جهاني را كه ديدم به من لطمه وارد كرد. من واقعا از تلاش بچه‌ها و مدال‌آوري‌شان خوشحالم چون مي‌دانم آنها هم زحمت زيادي كشيدند اما الان شرايط براي من خوب نيست.

 

مثل اينكه مدال جهاني جايش حسابي كنار شما خالي است؟

بله همينطور است. آقاي بيرانوند كه در جواب من گفتند چطور اعتماد كنيم روز شوراي فني را به ياد بياورند كه گفتند من به محمدرضا خيلي اعتماد دارم... نمي‌دانم الان چرا اين صحبت‌ها را مطرح مي‌كنند. سليماني در جهاني نتيجه نگرفت و مدال را از دست داديم. من اين همه سال تجربه كسب كردم تا در ميداني مثل جهان مدال‌ بياورم. پس اين تجربه را كجا بايد بگذارم؟ در مسابقات استاني و شهرستان؟! در اين مواقع تجربه ورزشكار ملاك نيست، تجربه كادر فني مهم است كه انتخاب درست داشته باشد. من المپيك را تجربه كرده‌ام و مي‌توانستم شرايط را كنترل كنم و مدال بگيرم اما گفتند مي‌خواهيم جوان جايگزين كنيم. وقتي مي‌خواهم حرف بزنم ياد روزهايي مي‌افتم كه با محسن بيرانوند به مسابقه مي‌رفتيم و نمي‌خواهم به حرمت آن روزها چيزي بگويم. با علي مرادي هم خوب بوديم، الان هم خوب هستيم. اما وقتي مي‌بينم پشت اين مدال جهاني 16 سال تمرين و سختي بود خيلي ناراحت مي‌شوم. سليماني اگر در اين مسابقات مدال نگرفت چيزي را از دست نداد چون به قول خودشان او جوان است و تا چهار،پنج سال آينده مي‌تواند به مسابقات برود و نتيجه زحماتش را ببيند.

 

وقتي بهداد تصميم خداحافظي‌اش را اعلام كرد تلاش‌ها براي منصرف كردنش خيلي زود آغاز شد اما همچنان صحبتي درباره شما نشده؟

متاسفانه من از اين بابت هم خيلي ناراحتم. ما سرمايه مملكت بوديم. حتي رييس جمهور مملكت هم در سال 2017 عكس من را در فضاي مجازي گذاشت و تبريك گفت. عليه من بارها حرف زدند و يك بار نگفتند برگرد. متاسفانه فقط شعار مي‌دهند.

 

قصد نداريد دوباره به تمرينات برگرديد؟

نمي‌دانم. الان چند وقتي است كه اصلا تمرين نمي‌كنم. اگر من با 181 شروع كرده بودم هيچ كدام از اين اتفاق‌ها نمي‌افتاد. آدم بايد وجدان داشته باشد. همايون رفيق من است و خيلي هم دوستش دارم. او جوان آينده‌داري است اما اين اتفاقات نبايد مي‌افتاد.

 

قهرماني ايران در مسابقات را چطور ديديد؟

قهرماني در اين مسابقات واقعا با ارزش است و اين عنوان در تاريخ ثبت مي‌شود. 30 سال ديگر هيچ‌كس نمي‌گويد ركوردها پايين بود. همه فقط قهرماني را مي‌بينند. در اين مسابقات نسبت به سال‌هاي ديگر يك اوتي داشتيم كه با اين وجود باز هم قهرمان شديم.كيانوش براي طلا رفته بود اما با شرايط زانويي كه داشت نتوانست مثل هميشه خوب عمل كند. در كل سطح مسابقات آنقدر بالا نبود. ما سال‌هاي گذشته كه به مسابقات جهاني مي‌رفتيم شايد تيمي سوم مي‌شديم اما سطح اين دوره با آن زمان اصلا قابل مقايسه نيست. در اين تيم بايد بيشتر كار شود تا سال‌هاي آينده مطمئن‌تر در مسابقات شركت كنيم. اگر اين دوره مثل سال‌هاي گذشته بود اصلا اول نمي‌شديم.

 

اما يك اتفاق خوب افتاد و آن هم ركوردشكني سهراب مرادي بود؟

بله خيلي از بچه ها خوب كار كردند. ولي بعضي‌ها هم آنطور كه بايد و شايد ظاهر نشدند. جواني در ورزش به سن و سال نيست. ورزشكار بايد بدن جواني داشته باشد.ممكن است از يك نفر آنقدر كار بكشي يا مصدوم شده باشد كه در سن پايين ديگر بدن جواني نداشته باشد. مثل سعيد محمدپور كه جوان است و در جهاني 2011 پاريس مدال گرفت اما با مصدوميتي كه برايش پيش آمد، از وزنه‌برداري دور شد.

 

صحبتي با فدراسيون نداريد؟

احساس مي‌كنم با مصاحبه‌هايي كه در اين چند وقت منتشر شد، نگاه مسوولان فدراسيون به سمت ديگري مي‌رود. من با يك ماه تمرين در آسيايي به مدال رسيدم پس بحث اعتماد و تجربه نيست. صحبت‌هايي كه گاها توهين در آن وجود دارد فقط دلخوري‌ها را بيشتر مي‌كند. انتظارم از بيرانوند هم اين است كه به خاطر رفاقت اين صحبت‌ها را ادامه ندهيم. چون هرچه باشد ما تا چهار، پنج سال ديگر در وزنه‌برداري هستيم و بايد طوري عمل كنيم كه بتوانيم در صورت همديگر نگاه كنيم. من از ابتدا هم نمي‌خواستم به حرمت دوستان جواب بدهم اما صحبت‌هايي را مطرح كردند كه مجبور شدم از خودم دفاع كنم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.