b_Newsشاهکار کاربران این بار در صفحه حمل کننده مشعل المپیک زمستانی

بهناز شفیعی: مردم با فحش کادوی تولدم را دادند!

b_News علی دایی هم تاسف خورد
تاریخ: 1396/09/29
زمان: 09: 00
نوع: گفتگو
مشعل داري در المژيك زمستاني در حالي براي بهناز شفيعي تجربه شد كه او خاطره خوشي را از كره جنوبي با خود همراه نياورد.

نگار رشیدی/ بهناز شفیعی یکی از صدها مشعل دار المپیک زمستانی بود. کسی که از بین هزاران ثبت نام کننده از ایران انتخاب شد و با امید و انرژی زیادی همراه بهرام رادان و فروغ عباسی و شش ایرانی دیگر برای حمل مشعل آن هم در آستانه تولدش به کره جنوبی رفت.

همه چیز تا پیش از حمل مشعل خوب پیش می رفت. طبق مقررات هرکس که حامل مشعل بود باید با تمام انرژی و توان خود مسیر را طی می کرد و هیجان زیادی از خود نشان می داد. از طرف دیگر حمل کننده باید در مسیر خود نشان می داد که چه شغلی دارد و یک نماد را تبلیغ می کرد.

بهناز شفیعی هم زمانی که مشعل را به دست گرفت با شعار نه به نژاد پرستی و گفتن جمله کشورم ایران را دوست دارم، موتورسواری نمادینی هم داشت و چون مشعل باید با دست راست حمل می شد با دست چپش به اصطلاح گاز می داد.

اما انتشار این فیلم در فضای مجازی که خود شفیعی هم در صفحه شخصی اش گذاشته بود، نتیجه ای داشت که انتظار نمی رفت!

در کمال ناباوری واکنش مردم در فضای مجازی به این ویدیو ناسزا و توهین بود... البته این دست واکنش ها مدت هاست که در فضای مجازی دیده می شود و به هر بهانه ای سیل توهین و ناسزا که با فرهنگ ایرانی غریب است راهی صفحه مجازی اشخاص معروف و گاها غیرمعروف می شود! گویا برخی که تعدادشان کم نیست در کمین اتفاق بین المللی که رد پایی از ایران در آن دیده شود، هستند تا فرهنگ تقلبی ایرانی بودن را با رفتار ناشایست بروز دهند.کم کم این موضوع به عادت و صفت ایرانی در دنیا تبدیل شده هنوز مدت زیادی از هجوم به صفحه مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی یا کافو که قرعه ایران را برداشت نگذشته و یا حمله به صفحه مسی در جام جهانی 2012 بعد از گلزنی اش به ایران، حمله به داور همین مسابقه و ... موارد فراموش شدنی نیست!

 

موتوری که بنزین تمام کرد

بهناز شفیعی اما کسی است که یک تنه به جنگ مشکلات رفت و به عنوان تنها دختر موتورسوار ریس تا آمریکا هم رفت و پرچم کشور را در خاک این کشور بالا برد. او بارها از بی محبتی ها و کم لطفی ها گفت اما گوش کسی به این صحبت ها بدهکار نبود.

او که هنوز اجازه تمرین در پیست آزادی را ندارد، برای سر پا نگه داشتن موتورسواری دختران خطر تمرین در جاده های غیراستاندارد را به جان می خرد و یک بار هم نشد از اهدافش کوتاه بیاید. بهناز شفیعی آنقدر تلاش کرد که وجهه بین المللی اش را هم پیدا کرد. تا جایی که شبکه های تلویزیونی خارجی گزارش های متعددی از دختر موتورسوار ایران گرفتند ولی در ایران حضورش در برنامه تلویزیونی را لغو کردند!

هیچ کدام از این ها اما باعث نشده بود که صدای بهناز را ناامید، ناراحت و توام با بغض بشنویم. شاید او هیچ وقت فکرش را نمی کرد در کره جنوبی نماینده مردمی باشد که بخش بزرگی از آنها با توهین و حرف های نابجا پاسخش را بدهند.

بهناز که همیشه پای خوبی برای گفت و گو بود، این بار هم پاسخ «گل» را داد اما از شدت ناراحتی تصمیم گرفت فعلا سکوت کند و هیچ حرف یا مصاحبه بلند بالایی از تجربه مشعل داری اش که می خواست برایش جاودانه شود، نزند.دختر موتور سوار ایران گویا ترجیح می دهد خاطره این اتفاق مهم را که برایش تلخ کردند به کلی از ذهنش پاک کند.

او فقط به این جمله برای چاپ در روزنامه اکتفا کرد «مردم با فحش هدیه تولدم را دادند». شفیعی درد دل و صحبت های تلخی هم داشت که امیدواريم مقطعی باشد و او بعد از کمی آرام شدن و کنترل شرایطش دوباره به مسیر سابقش بازگردد.

 

واکنش توئیتری دایی

این حرکت مردمی اما آنقدر در چشم بود که علی دایی را هم به واکنش وا داشت. اسطوره فوتبال ایران و جهان در صفحه توئیتر خود در حمایت از شفیعی پستی گذاشت و نوشت:«تلخ و تاسفبار. صبح امروز بهناز شفیعی بهترین موتورسوار زن ایران و یکی از بدلکاران معروف کشورمان به همراه بهرام رادان مشعل المپیک را در کره جنوبی حمل کرد. متاسفانه این خوشحالی و انرژی بانو شفیعی، با تیترهای زشت بسیاری از صفحات و کانال ها و متعاقب آن با تمسخر ناپسند بسیاری از کاربران در فضای مجازی همراه شد که فقط و فقط باید تاسف خورد.»

 

حذف فیلم حمل مشعل

دختر موتورسوار ایران که قرار بود بعد از پایان کارش در کره جنوبی برنامه حضورش در چند مسابقه بین المللی را بچیند، فیلم حمل مشعل المپیک را از صفحه خود پاک کرد تا دیگر خاطره ای از این ماجرا در اینستاگرام نداشته باشد یا حداقل کامنت های بیشتری نخواند!

اما این رفتار اجتماعی مردم روی آینده افرادی که نمادهای ایران هستند و برای مطرح شدن بیشتر نام کشورمان تلاش می کنند چه تاثیری می گذارد؟

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.