b_Newsقهرمانی جهان مبارک اما اگر پاریس بود روی سکو هم نمی رفتیم/ فدراسیون به قانون خودش هم عمل نمی کند/ کاش بهداد داوران را تحریک نمی کرد

سعید محمدپور: کسی همه کاره فدراسیون شده که دستش به میله هم نخورده

تاریخ: 1396/10/01
زمان: 09: 49
نوع: گفتگو
قهرمانی تیم ملی وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی جای خالی سعید محمدپور که در مسابقات جهانی 2011 پاریس مدال برنز گرفت را عمیق نشان داد.

نگار رشیدی/ قهرمانی تیم ملی وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی جای خالی سعید محمدپور که در مسابقات جهانی 2011 پاریس مدال برنز گرفت را عمیق نشان داد.او که مدت ها به خاطر مصدومیت از وزنه برداری دور مانده، 20 روزی می شود که تمرینات سبک را آغاز کرده تا خودش را به بازی های آسیایی جاکارتا برساند.

 

گویا کم کم مسیر بازگشت به وزنه برداری را در پیش گرفتید؟

بله خدا را شکر آسیب دیدگی کتفم بهتر شده و 20 روزی می شود که تمرینات سبک را آغاز کردم. هدف اصلی ام هم حضور در بازی های آسیایی است که ان شاءا... اگر مشکلی پیش نیاید در آن شرکت می کنم.

 

چه مشکلی؟

همین آسیب دیدگی. با بقیه مشکلات می شود کنار آمد. من این هزینه ها را به خاطر مردم و پدر و مادرم به جان خریدم. چون زمانی که حتی می خواستم ورزش را کنار بگذارم به خاطر حمایت پدر و مادرم این کار را نکردم تا پاسخ زحمات شان را بدهم.

 

درباره تامین هزینه های درمان تان همچنان توافقی با فدراسیون نشده؟

نه من تمام هزینه ها را شخصا پرداخت کردم. جالب است که فدراسیون به قانون خودش هم عمل نمی کند. من برای این موضوع وکیل گرفتم و قانون را درآورد که وقتی ورزشکاری در اردوی تیم ملی آسیب روحی یا جدی ببیند، وظیفه فدراسیون است که تمام هزینه های درمان را پرداخت کند. اما نه تنها این کار را نکردند، بلکه به خاطر مصاحبه هایم کمیته انضباطی تشکیل دادند و رییس کمیته با لحن بدی با من پشت تلفن صحبت کردند. به من گفتند بابت این مصاحبه ها از مرادی عذرخواهی کن، من هم گفتم چرا بابت صحبتی حقی که داشتم باید معذرت بخواهم. حسین رضازاده با آن همه انتقادی که به او می شد و حتی خودم گاهی منتقدش بودم، هیچ وقت زمان مصدومیت ورزشکار را رها نکرد. خدا به داد بچه ها برسد...

 

عملکرد تیم ملی را در مسابقات جهانی چطور دیدید؟

من محسن بیرانوند را از صمیم قلب دوست دارم اما او تیمی را در دست داشت که در آن سعید علی حسینی، بهداد سلیمی، سهراب مرادی و کیانوش رستمی بودند. دو نفر که بگوییم آنها ساخته اند، نبود. زمان رضازاده با آن امکانات کم هر سال دو نفر از جوانان به بزرگسالان می آمدند اما الان هیچ پشتوانه سازی وجود ندارد. علیرضا سلیمانی هم که شناخته شده نیست برای همان زمان است. فدراسیون واقعا عملکرد ضعیفی دارد.

 

بسیاری معتقدند با رکوردهای جهانی اگر مسابقه سال های پیش بود ایران قهرمان نمی شد؟

دقیقا همینطور است.به نظر من تیمی که در فرانسه داشتیم بهترین تیم ایران بود. ما آن همه وزنه بردار خوب داشتیم و الان هم نمی خواهم مدال کسی را زیر سوال ببرم. اما وزنه ای که علی هاشمی زد و طلا گرفت، من در پاریس با یک کیلو کمترش برنز گرفتم. یا وزنه های وزن ایوب سال گذشته اصلا در گروه A نبود. اگر سطح مسابقات مثل پاریس بود، این تیم حتی روی سکو هم نمی رفت. البته بحث سهراب جداست. تیم قهرمان شده، مبارک باشد اما باید به المپیک بعدی فکر کرد که با این شرایط اصلا نتایج خوبی گرفته نخواهد شد.سهراب الان 30 سالش شده و سه سال دیگر خیلی برایش سخت می شود.

 

نظرتان درباره وزنه های بهداد چیست؟

بهداد خطا داشت اما من خیلی واضح تر از خطای بهداد را در وزنه های سایر نفرات دادم. از سر موضوع المپیک سختگیری ها روی بهداد زیاد شده. البته علی مرادی هم روابط خوبی با فدراسیون جهانی ندارد و انگار با او سر لجبازی دارند وگرنه چه مشکلی می توانند با بهداد داشته باشند؟ البته اشتباه بهداد هم این بود که داورها را تحریک کرد و باعث شد آنها لج کنند.

 

پس یعنی بهداد سلیمی چوب عملکرد فدراسیون را خورد؟

راستش فدراسیون ما آنقدر بدبخت شده که با تمام قهرمانان قدیمی مشکل دارد و اصلا معلوم نیست کجا هستند. آن وقت فردی مثل دکتر باقری که اصلا نمی داند وزنه برداری چیست و حتی بعید می دانم دستش به میله هم خورده باشد، در کردستان کلاس مربیگری می گذارد. کسی باید آموزش بدهد که فشار وزنه را تحمل کرده و درکش کرده باشد. ایشان شده همه کاره فدراسیون و کلاس مربیگری و داوری می گذارد. متاسفانه در این فدراسیون هیچ چیز سر جای خودش نیست و همین موضوع خیلی جای تاسف دارد. کوروش باقری بهترین نتایج تیم ملی را به دست آورد اما یک بار نشد از نظر او استفاده کنند. یا امثال حسین توکلی و شاهین نصیری نیا. 10 سال دیگر نباید از تجربه بهداد و سهراب و کیانوش استفاده کنند؟ الان در فدراسیون کشتی تمام قهرمانان دور هم هستند و باعث موفقیت این ورزش شده. هرچند در کشتی آزاد کمی افت داشتیم اما همه دور فدراسیون هستند.

 

اهل کشتی هم هستید؟

برادر کوچک ترم نوید آزادکار است و در رده نونهالان قهرمان ایران شده. کشتی آزاد اردبیل برخلاف کشتی فرنگی اش ضعیف است اما نوید رفت و مدال گرفت. مربی خودش و محسن کاوه هم نسبت او خیلی امیدوارند و می گویند استعداد زیادی دارد. نوید به وزنه برداری هم علاقه داشت اما جدا از کم لطفی ها به خاطر آسیب دیدگی زیاد کشتی را انتخاب کرد. ان شاءا... از سال آینده او را با خودم به تهران می آورم تا تمریناتش را جدی تر دنبال کند و در آینده نماینده خوبی در این ورزش باشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.