b_News سرگیجه وزارت ورزش در انتخابات تکواندو

تا 1400 با پولادگر !

تاریخ: 1396/10/03
زمان: 14: 49
نوع: گزارش
روز گذشته انتخابات تکواندو در حالی برگزار شد که تا صبح روز مجمع مشخص نبود سیدمحمد پولادگر در عرصه رقابت حاضر می شود یا میدان را برای گزینه وزارت ورزش خالی می کند.

نگار رشیدی/ روز گذشته انتخابات تکواندو در حالی برگزار شد که تا صبح روز مجمع مشخص نبود سیدمحمد پولادگر در عرصه رقابت حاضر می شود یا میدان را برای گزینه وزارت ورزش خالی می کند.

اما پولادگر نه تنها دست از رقابت نکشید بلکه با حمایت 41 نفر از 44 نفر اعضای مجمع چهار سال دیگر در سمتش ابقا شد. اما در این انتخابات نیز مثل سایر مجمع های دیگر اتفاقاتی رخ داد که در میان آنها کناره گیری مختار کلانتری از رقابت بیشتر از همه توی چشم بود.

مسعود امینی باغبادرانی، سیدمحمد پولادگر، سیروس رضایی لیماهی، علیرضا صیاد، لقمان کشاورز، مختار کلانتری و جمشید محمدی سهرابی هفت کاندیدایی بودند که روز گذشته در مجمع حضور پیدا کردند. هرچند طبق پیش بینی ها تعدادی از این جمع انصراف دادند تا رای خود را به کاندیدای مورد نظر تقدیم کنند.

نکته مشترکی که تمام کاندیداها در زمان اعلام برنامه های شان به آن اشاره كردند، این بود که هیچ تمایلی به حضور در عرصه انتخابات نداشتند !

 

به پولادگر رای ندهید!

پولادگر که به عنوان دومین نامزد پشت تریبون ایستاد، در همان ابتدا با صحبت از مدال کیمیا علیزاده در المپیک ریو از فدراسیون خودش دفاع کرد. اما صحبت های پولادگر در ادامه جالب تر شد. جایی که به خوبی می شد فهمید وزارت ورزش و تلاش برای مهره چینی را هدف قرار داده:«من به دلایلی که خودتان می دانید اصلا قصد ثبت نام نداشتم و به اصرار شما در این فضای سنگین و ناجوانمردانه که نمی توان فضای مجازی را کنترل کرد، وارد عرصه انتخابات شدم. آن هم بعد از این همه سال خستگی و شدت کار که هر سال هم بیشتر می شود. من برای حضور در این انتخابات در دشت حیران بین پایداری به حقیقت و مصلحت اندیشی ماندم. اما ما یاد گرفته ایم هیچ وقت حقیقت را فدای مصلحت نکنیم. من هم تصمیم گرفتم بمانم و پاسدار حقیقت باشم.»

او در ادامه گفت:«من نتوانستم خودم را راضی کنم به عذاب وجدانی که با انصراف گریبانم را بگیرد. اما از شما می خواهم این برادر خسته تان را معاف کنید و به پولادگر رای ندهید چون دشمنانش ناجوانمردانه ترین روش مبارزه با او را انتخاب کرده اند. به پولادگر رای ندهید چون وقتی نماینده تکواندو مبارزه می کند، دشمن از داخل دست به کار می شود. به پولادگر رای ندهید تا وقتی فدراسیون تکواندو به عنوان بهترین فدراسیون انتخاب می شود، آن را در کشور اعلام کنند.»

 

به مختار رای بدهید

زمانی که نوبت لقمان کشاورز رسید تا از برنامه هایش بگوید، او اعلام کرد هفت دقیقه از زمان سهرابی را گرفته تا با خیالی آسوده صحبت کند.انتقادات کشاورز از فدراسیون پولادگر آنقدر طولانی بود که نه تنها روسای هیات ها را به اعتراض وا داشت، بلکه حتی سیدمحمدشروین اسبقیان هم مداخله کرد و گفت لطفا از برنامه های تان بگویید. کلانتری حتی زمانی که از برنامه هایش سخن می گفت، گریزی به ضعف های فدراسیون می زد تا این بار یکی از روسای هیات ها با ایستادن و فریاد اعتراض خودش را بیان کند. اما جمله پایانی کشاورز که گفت «اگر به فکر تکواندو هستید به مختار کلانتری رای بدهید» مشخص کرد تمام تلاش های او برای رییس سابق تکواندو بود.

 

انصراف بعد از صحبت درگوشی

با پایان صحبت های کشاورز، نوبت مختار کلانتری رسید که مقابل اعضای مجمع بایستد. کسی که رقیب اصلی پولادگر به حساب می آمد اما انصراف او از مجمع تمام معادلات را بهم زد. کلانتری پیش از رفتن به سمت میکروفن سراغ داورزنی رفت و بعد از یک صحبت درگوشی با معاون وزیر ورزش صحبت هایش را آغاز کرد.

او گفت:«من قصد شرکت در انتخابات را نداشتم اما سلطانی فر من را خواست و گفت حتما در انتخابات شرکت کن اما با رییس فدراسیون رقابت نکن. من هم هیچ وقت منتقد فدراسیون نبودم و همیشه حمایت کردم. نظر دوستان چیز دیگری بود که گویا از تصمیم خود منصرف شده اند. من هم در این شرایط لزومی به ارایه برنامه هایم نمی بینم.»

سهرابی آخرین کاندیدایی بود که باید به ارایه برنامه هایش می پرداخت اما از آنجایی که هفت دقیقه از وقتش را به کشاورز داده بود، می شد حدس زد که قرار است جزو انصرافی ها باشد. در پایان، وقتی زمان شمارش آرا رسید کشاورز، کلانتری، صیاد و سهرابی مجمع را به نشانه اعتراض ترک کردند.

 

رای وزارت برگشت ؟!

کلانتری پس از ترک مجمع در مورد اینکه گفته بودید سلطانی‌فر از شما دعوت کرده در انتخابات شرکت کنید و گزینه وزارت ورزش هستید و پولادگر انصراف خواهد داد، اما پس از آن اعلام کردید رای و نظر مجمع تغییر کرده، گفت:‌»رای مجمع مشخص بود. با توجه به فشاری که از پایین بود، فکر می‌کردیم تغییراتی صورت بگیرد و در این مورد قول‌هایی به ما داده بودند.»

وی در مورد اینکه چه کسی قول داده بود، گفت:«اجازه دهید اسم نبرم. خود مسوولان از وزارت ورزش به من گفتند که قطعا پولادگر در مجمع شرکت نخواهد کرد، اما ظاهرا نظرشان برگشته بود و به همین دلیل من شرکت نکردم، چون نتیجه آرا مشخص بود و با بودن ریاست فعلی فدراسیون نیازی به انتخاب مجدد وجود ندارد. قرار بود او امروز صبح (دیروز) استعفا دهد که نداد.»

نامزد انتخابات فدراسیون تکواندو درمورد صحبت درگوشی با داورزنی نیز عنوان داشت:«گفتم نظرها برگشته است که ایشان هم گفت بله.»

 

رقابت فرمایشی حامیان پولادگر

با ترک مجمع نامزدهای معترض و ماندن پولادگر، امینی و رضایی که از حامیان رییس بودند، دیگر مجمع شکل فرمایشی گرفت. به خصوص وقتی که پولادگر با تشویق پررنگ حاضرین به سمت صندوق رای رفت! البته این تشویق های حمایتی که یک نوع سنت شکنی بود، هنگام رفتن کیمیا علیزاده، سجاد مردانی و مسعود حجی زواره به سمت صندوق رای هم دیده شد که البته بسیار جای تعجب داشت.

از سوی دیگر به نظر می رسد برخی روسای هیات ها آنقدر از انتخاب پولادگر اطمینان داشتند که زمان صحبت نامزدها مشغول گرفتن عکس یادگاری بودند.

در نهایت پولادگر توانست با کسب 41 رای از 44 رای چهار سال دیگر در فدراسیون بماند.

 

توپ در زمین کلانتری

 داورزنی بعد از مجمع درباره کاندیداتوری کلانتری توپ را به زمین او انداخت و گفت این کلانتری بود که خواستار نظر وزارت ورزش درباره ورودش به انتخابات بود !

داورزنی جلسات برگزار شده بین پولادگر و کلانتری را هم تایید کرد و همچنین درباره ورود وزارت ورزش به انتخابات گفت:«بسیاری می خواستند پولادگر رییس فدراسیون بماند.ما نمی‌خواستیم فضا به این صورت باشد که بگوییم در وزارت ورزش دستوری تصمیم گرفته می‌شود و با توجه به تماس هیات‌ها می‌خواستیم پولادگر بماند.به هر حال وزارت ورزش و جوانان هم باید به عنوان مجری بی‌طرف (!) در چنین مواقعی باشد. ما هم دیدیم شرایط به این صورت است پس فرصت دادیم تا مجمع تصمیم بگیرد.»

اما با توجه به اینکه داورزنی و پولادگر همیشه روابط خوبی با هم داشتند و چندباری هم رفتارهای حمایتی از یکدیگر داشتند، این سوال پیش می آید که چرا روند انتخابات تکواندو به این سمت رفت؟ ابتدا صحبت این بود که وزارت ورزش کلانتری را می خواهد بر مسند بنشاند و فشار زیادی به پولادگر برای کناره گیری با برگزاری جلسه ای آوردند اما صبح روز مجمع در چرخشی 180 درجه ای رای به نفع پولادگر تغییر می کند تا شائبه تاثیر دوستی داورزنی و پولادگر و تاثیر آن در نتیجه انتخابات قوت بگیرد !

 در هر دو صورت دخالت خارجی در روند انتخابات در هر فدراسیونی بر خلاف قانون و ادعاها است که می تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار بدهد.

با این حال و با هر بازی عجیب و غریبی که راه انداخته بودند پولادگر که مدت هاست به خاطر عملکرد دور از انتظار تیم ملی مورد انتقاد است، در فدراسیون ماندگار شد. حال باید دید او در این فرصت دوباره و با توجه به پیش رو بودن بازی های آسیایی می تواند تکواندو را به روزهای اوجش بازگرداند یا همچنان در ردیف اول انتقاد قرار می گیرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.