b_Newsخدا را شکر ورزشکاران ما از مدیریت شهری دور شده اند و تخصص خودشان را دنبال می کنند!

علی اشکانی: با ما همفکری نمی کنند، وزن سعید عبدولی المپیکی نیست!

b_News وجود شخص رسول خادم نبود، مشکلات زیادی برای مان در اتحادیه جهانی ایجاد می شد
تاریخ: 1396/10/07
زمان: 13: 19
نوع: گفتگو
انتخاب مجدد رسول خادم به عنوان رئیس فدراسیون کشتی، بهانه ای شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و نظرات او را جویا شویم.

حامد جیرودی/ انتخاب مجدد رسول خادم به عنوان رئیس فدراسیون کشتی، بهانه ای شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و نظرات او را جویا شویم که در این بین اشکانی در گفت‌وگویی که با گل داشت، صحبت هایی را مطرح کرد که جالب توجه به نظر می رسد.

 

ارزیابی تان از انتخاب دوباره رسول خادم به عنوان رئیس فدراسیون کشتی چیست؟

من خدا را شاکرم که ورزشکاران ما از بحث مدیریت شهری دور شده اند و تخصص خودشان را دنبال می کنند! این خوشحال کننده بود که نفراتی مانند عباس جدیدی، عبدا... چمن گلی و احد پازاج که هر کدام نماینده یک گروه هستند، مشارکت کردند و برنامه ریزی داشتند اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که خود آقای خادم برای ریاست بهتر است. روسای هیات ها هم در مجمع و اعتماد کردند تا برای چهار سال آینده هم آقای خادم انتخاب شود. از هر زاویه ای هم بخواهید نگاه کنید، رسول خادم بهتر است. از لحاظ دیپلماسی ورزشی، موفقیت در بازی های آسیایی و المپیک و حتی از لحاظ مدیریت اداری فدراسیون و برگزاری رقابت ها. اینها همه شاخصه هایی است که در آن به یک مدیر امتیازهایی می دهند. شما خودتان می دانید که وضع اقتصادی دنیا خراب است. خیلی از بزرگان کشتی دنیا نمی توانند یک مسابقه را برگزار کنند اما اولین تورنمنت بعد از المپیک در ایران برگزار شد. حالا هم جام تختی، یک تورنمنت معتبر برای کسب رنکینگ محسوب می شود و اگر بخواهیم به فدراسیون ها امتیاز بدهیم، فدراسیون کشتی امتیازاتی دارد که خیلی از فدراسیون ها ندارند!

 

اما عباس جدیدی معتقد است خادم در فدراسیون کشتی ضعیف عمل کرده و تیم های کشتی آزاد و فرنگی را نابود کرده و او به بحث حضور بازنشسته ها و دو شغله ها در مجمع انتخاباتی فدراسیون هم اعتراض داشت!

اینها را شما بهتر از ما می توانید ارزیابی کنید!  برای نمونه، ما در کمتر فدراسیونی شاهد بوده ایم که برای مسابقات ID کارت خبرنگاران و مربیان سر جای خودش باشد! در خصوص اعتراض آقای جدیدی هم باید بگویم اگر هیات ها را بررسی کنیم، می بینیم که وضع اقتصادی تمام آنها آشفته است. رئیس هیات حقوقی نمی گیرد. حقوق می رسد به دبیر و مربیان. جز یکی دو استان، بقیه مشکل دارند و تازه رونق پیدا کرده اند. ما حالا با برگزاری رقابت های کشوری، در هر رده سه قهرمان داریم و دیگر مثل گذشته نیست که فقط تهران یا مازندران قهرمان شوند!

 

در حال حاضر، بحث تعلیق فدراسیون کشتی پس از شرایطی که برای علیرضا کریمی به وجود آمد،بسیار نگران کننده شده و خادم در حال رایزنی در اتحادیه جهانی است.

باور کنید اگر وجود شخص خادم نبود، الان با مشکلات زیادی مواجه بودیم. ما با هم رفیق هستیم و از خیلی مسائل می گذریم. ارتباط خادم با اتحادیه جهانی هم به همین صورت است و او در حال برطرف کردن مشکلات است.

 

گویا مشکل هنوز رفع نشده!

رفع نشده اما خیلی انعطاف به خرج می دهند وگرنه خیلی سخت گیر هستند. هم به خاطر اسم و رسم کشتی ایران و هم به خاطر ارتباط خادم با اشخاص، فکر می کنم مشکل حل شود.

 

درباره مسابقات جام باشگاه های جهان که با قهرمانی بیمه رازی در کشتی فرنگی به پایان رسید، چه نظری دارید؟

همین مسابقات جام باشگاه های جهان که چهار دوره از آن گذشته، بانی خیرش فدراسیون کشتی ایران بوده و جایگاه ما در کشتی دنیا را نشان می دهد. بالاخره هم به بچه ها یک پولی می رسد و هم تیم های بزرگ دنیا با کشتی گیران مطرح به ایران می آیند. ما قبلاً خودمان هم لیگ نداشتیم اما حالا لیگ جهانی هم داریم.

 

حضور رومن ولاسوف قهرمان روس کشتی فرنگی دنیا در ترکیب بیمه رازی و اینکه شرط گذاشته بود با حمید سوریان عکس یادگاری بگیرد هم خیلی جالب توجه بود.

هم سوریان یک نابغه است و هم ولاسوف. من فکر می کنم او شانس زیادی دارد تا سومین مدال طلای المپیک اش را هم بگیرد. حضور این ورزشکار در ایران بسیار ارزشمند است و اینکه او با بزرگان کشتی ایران دیدار کرد هم جالب بود اما وقتی ولاسوف به ایران می آید، باید کاری کنیم که او ۱۰ روز ایران بماند و با کشتی گیران ما سرشاخ شود. باید در سالهای بعدی این کارها را انجام داد و برنامه ریزی بهتری کرد تا از تجربه این کشتی گیران بهتر استفاده شود.

 

حضور سعید عبدولی در وزن ۸۲ کیلوگرم و پیروزی او بر ماکسیم مانوکیان قهرمان ارمنستانی جهان را چطور دیدید؟

من از این بابت گله مند هستم و باید به نظرم حرفه ای تر برخورد می کردیم! وقتی ولاسوف برای تیم ما کشتی می گیرد و هشت سال از وزن خود تکان نمی خورد، یعنی دورخیزش برای کسب مدال طلاست اما ما هم نباید با یک باخت جا خالی کنیم. نه مغرور شویم و نه تغییر وزن بدهیم. سعید از لحاظ قدرت بدنی در شرایطی است که سه چهار سال دیگر هم می تواند برای ما کشتی بگیرد اما به وزنی رفته که المپیکی نیست. کشتی گرفتن برای باشگاه ارزشمند است اما باید برای تغییر وزن نظر سرمربی تیم ملی را هم بپرسند.

 

یعنی شما نظرتان این است که عبدولی به وزن ۷۷ کیلوگرم برگردد؟

به نظرم باید با صبر و حوصله و درایت کارها را پیش برد و باید شرایط را بسنجیم.

 

اما اینکه مانوکیان را برده، ارزشمند است.

بعد از مسابقات جهانی، همه کشتی گیران در افت هستند و اردوهای منسجمی ندارند اما کشتی گیران ما در اردو هستند و از آمادگی دور نمی شوند ولی همین که مانوکیان را دو ماه پیش قهرمان جهان شده را شکست داده، مایه خوشحالی است.

 

حالا واقعا ۸۲ کیلوگرم در المپیک نیست؟

بله ۷۷ کیلو و ۸۷ کیلوگرم به المپیک می روند.

 

احتمال دارد عبدولی به ۸۷ کیلوگرم برود؟

حالا باید فکر کنیم و ببینیم که چه تصمیمی باید بگیریم. روس ها را ببینید، به خاطر  طلای ولاسوف و کشتی گیر ۸۷ کیلوی شان که در خاک قوی هستند، قانون را عوض کردند. ترک ها به خاطر وزن ۱۳۰ کیلوگرم و وزن پایین شان همین طور، ما چه کار کرده ایم؟ به خاطر حضور ولاسوف، کشتی گیرمان را به وزن  بالاتر سوق می دهیم و همفکری نمی کنیم. در حالی که نفر ما هم از بهترین هاست و حتی بهترین کشتی گیر حال حاضر ما محسوب می‌شود.

 

موضوع کمبود نیروی کادر فنی تیم ملی حل شد؟

در حال مرتفع شدن است. خبرهای خوبی در راه است تا کادر فنی تیم ملی کامل شود.

 

الان همکاران شما چه کسانی هستند؟

آقای گیل نیرنگ و چمیانی اما نفرات دیگری هم به ما ملحق می شوند.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.