b_Newsتعریف ولاسوف از حمید، بزرگی سوریان را می رساند

حسن رنگرز: اگر این صندلی ها ماندنی بود که به ما نمی رسید

تاریخ: 1396/10/09
زمان: 14: 18
نوع: گفتگو
بیمه رازی در حالی به عنوان قهرمانی کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان در اصفهان دست یافت که هدایت این تیم را حسن رنگرز بر عهده داشت.

حامد جیرودی/ بیمه رازی در حالی به عنوان قهرمانی کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان در اصفهان دست یافت که هدایت این تیم را حسن رنگرز بر عهده داشت.مربی که در عین جوانی از تجربه زیادی برخوردار است و در گفت‌وگوی خود با گل درباره این رقابت ها که در اصفهان برگزار می شد، صحبت کرده است.

 

جام باشگاه های جهان را هم که به دست آوردید.

بله خدا را شکر می کنم که این اتفاق افتاد. تدارکات و پشتیبانی خوبی که داشتیم، منجر به این قهرمانی شد. در این دوره از مسابقات، شاهد کیفی تر شدن رقابت ها بودیم. تیم سینا صنعت ایذه به فینال آمده بود و رقیب ما بود و حضور کشتی گیران روس و ترک هم مسابقات را جذاب تر کرده بود.

 

شما برای قهرمانی در این مسابقات اولتیماتوم گرفته بودید؟!

به هر صورت، هر مربی باید پاسخگوی نتایج تیمش باشد. فرقی هم نمی کند که در سطح باشگاهی باشد یا ملی. اما گروهی هم که سرمایه گذاری می کند، انتظاراتی دارد که دوست دارد برآورده شود و ما هم تلاش کردیم که این اتفاق بیفتد. البته هر آمدنی هم رفتنی دارد و به قول مولا علی (ع) این صندلی ها نمی ماند که اگر  وفا داشت، به ما نمی رسید.

 

انتقادی که برخی از تیم شما مطرح می کنند، این است که بیمه رازی همه ستاره ها را جذب می کند و قهرمانی اش مشخص است.

ما در لیگ که بر اساس رنکینگی که داریم، کشتی گیر جذب می کنیم و در جام باشگاه های جهان که محدودیتی وجود نداشت. به هر حال، کشتی گیران هم به کشتی گرفتن برای تیمی رغبت نشان می دهند که به تعهدات خود عمل کند.

 

در لیگ چطور کشتی گیر می گیرید؟

در لیگ می توان تا سقف ۳۷۰ امتیاز کشتی گیر جذب کرد. ما در لیگ سینا صنعت را پنج بر سه بردیم اما اینجا هشت بر دو و این نشان می دهد در لیگ چندان هم قوی تر نبوده ایم. هر چند اینجا هم پیش بینی می کردیم، شش بر چهار برنده شویم.

 

معروف ترین کشتی گیر داخلی شما سعید عبدولی بود که در وزن جدید ۸۲ کیلوگرم کشتی گرفت و در فینال هم ماکسیم مانوکیان قهرمان ارمنستانی جهان را برد.

سعید در مسابقه با مانوکیان بی نهایت زیبا کشتی گرفت. او بسیار قابل اطمینان نشان داد و می تواند در تیم ملی هم در رقابت های آینده و در وزن جدید بدرخشد. مهدی فلاح هم که با مشاوره ای که از سامان طهماسبی و طالب نعمت پور گرفت، توانست بلنیوک اوکراینی که قهرمان جهان است را به خوبی شکست دهد.

 

درباره نقش طالب نعمت پور هم در این قهرمانی در اینستاگرام تان اشاره کرده بودید.

بله هم طالب و هم سامان خیلی کمک کردند. هر دو آنها با بلنیوک در ۸۵ کیلوگرم سابق و ۸۷ کیلوگرم فعلی مسابقه داده بودند و به خوبی او را برای فلاح آنالیز کرده بودند.

 

حضور رومن ولاسوف روس هم در ترکیب شما خیلی جالب بود.

ولاسوف یکی از کشتی گیران صاحب نام و آماده ای است که بسیار خوب کار کرد. آرتم سورکوف هم خیلی خوب بود. باید به محمد علی گرایی هم اشاره کنم که از خوب های تیم ما بود.

 

ولاسوف خیلی هم به حمید سوریان ابراز علاقه کرده بود.

حمید یک ضیافت شامی ترتیب داده بود که آنجا دیدم چه ارج و قربی نزد کشتی گیران دارد. تازه خود ولاسوف هم کم کشتی گیری نیست و قهرمان جهان و المپیک است اما این علاقه بزرگی سوریان را می رساند.

 

فکر می کنید سوریان باز هم کشتی بگیرد؟

نمی دانم اما حمید آنقدر از ضریب هوشی بالایی برخوردار است که خودش می داند چه چیزی برای آینده ورزشی اش خوب است.

 

الان هم که رئیس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک شده.

دقیقا. او تحصیل در دکترای رشته تربیت بدنی گرایش مدیریت ورزشی را هم شروع کرده و حیف است که ما از وجود چنین ستاره هایی استفاده نکنیم.

 

در حال حاضر با این شرایط، آینده تیم ملی را چطور ارزیابی می کنید؟

روس ها در تفهیم قوانین از ما جلوتر هستند. آن طور که با ولاسوف صحبت می کردم، گویا قرار است قانون خاک به کشتی فرنگی بازگردد و در قوانین دیگر هم بازنگری صورت بگیرد. در این شرایط ما شرایط بهتری پیدا می کنیم و می توانیم با ظرفیت خوبی که داریم به وضعیت قبل از المپیک لندن برگردیم و در سال ۲۰۱۸ هم قهرمان تیمی جهان شویم و هم بعد از سال ۲۰۱۵ دوباره به مدال طلا برسیم.

 

البته با علی اشکانی که صحبت می کردیم، به این موضوع اشاره داشت که در تیم ملی با کمبود مربی مواجه شده است!

من با تمام احترامی که برای آقای اشکانی قائل هستم باید بگویم باید بگویم ما این همه مربی سازنده داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم. از بین ملی پوشان سابق هم نفراتی مثل بشیر باباجان زاده و حبیب ا... اخلاقی می توانند کنار کادر فنی تیم ملی باشند. خود آقای خادم هم نیازهای تیم ملی را می داند و کمک می کند تا جایگاه خوبی برای تیم ملی به وجود بیاید.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.