b_Newsشرایط همینطور باشد، سال آینده خداحافظی می کنم

ساوه شمشکی: کسب سهمیه دوم مان برای المپیک در خطر است

b_News هر جای دنیا بگوییم با یک ماه اسکی می خواهیم مسابقه دهیم، به ما می خندند
تاریخ: 1396/10/10
زمان: 13: 07
نوع: گفتگو
در حالی که تمام کشورها خود را برای المپیک زمستانی می کنند، اسکی بازان ایران چشم به آسمان دوخته اند تا بلکه کمی آسمان به آنها روی خوش نشان بدهد و پیست ها رنگ برف را ببینند.

نگار رشیدی/ اسکی امسال بهاری ترین زمستان خود را پشت سر می گذارد. در حالی که تمام کشورها خود را برای المپیک زمستانی می کنند، اسکی بازان ایران چشم به آسمان دوخته اند تا بلکه کمی آسمان به آنها روی خوش نشان بدهد و پیست ها رنگ برف را ببینند.

در این شرایط اسکی ایران که دنبال کسب دومین سهمیه برای المپیک بود، با مشکل مواجه شده و همان یک نماینده هم معلوم نیست چطور به خط پایان برسد. حسین ساوه شمشکی کاپیتان تیم ملی آلپاین هم که همیشه در جریانات اسکی ریزبین است، در گفت و گویی که با «گل» داشت، از خداحافظی احتمالی اش خبر داد.

 

تجربه زمستان بدون اسکی چطور است؟

چه بگویم... واقعا سابقه نداشته که در این موقع از سال شرایط اینطور باشد. باز ما امسال اردو و مسابقه رفتیم که کمی شرایط را بهتر کرد. دمای هوا آنقدر بالاست که حتی برف ساختن هم با مشکل روبه رو شده.

 

در این شرایط چه کار می کنید؟

فقط سعی می کنیم آمادگی مان را حفظ کنیم تا ببینیم شرایط به چه شکل پیش می رود. حداقل کاش یکی از پیست ها باز می شد تا بتوانیم چند روز تمرین کنیم. قرار بود دوشنبه این هفته مسابقه بین المللی برگزار شود که یک هفته به تعویق افتاد. اگر چهار، پنج درجه دمای هوا کمتر شود می شود یک کاری کرد اما اگر گرما ادامه دار باشد باید دنبال جای دیگری برای مسابقه بود که آن هم سختی های خودش را دارد. به کشوری بخواهیم برویم دردسر و معطلی ویزا را دارد و ما هم تا 19 ژانویه بیشتر فرصت نداریم تا سهمیه جهانی مان را زیاد کنیم.

 

چرا با توجه به شرایط آب و هوایی ایران در ترکیه نماندید تا حداقل آنجا تمرینات ادامه داشته باشد؟

این وقفه ها ورزشکار را از لحاظ فنی دچار مشکل می کند. اردوی اتریش که آبان رفتیم خیلی خوب بود و در آمادگی فنی خیلی به ما کمک کرد. اما این وقفه ای که بین تمرین و مسابقه می افتد هم از نظر سطح آمادگی و هم تاثیر تمرینات گذشته خلل ایجاد می کند. برای ماندن در اردوی خارج از کشور، هم من و هم کادر فنی به فدراسیون پیشنهاد دادیم اما این کار هم هزار گیر اداری دارد. به عنوان مثال محمد کیادربندسری مشکل سربازی دارد و از سوی دیگر باید شرایط مالی فدراسیون را هم در نظر گرفت.

 

اما رفتن به مسابقه بدون تمرین مستمر تاوان سنگین تری ندارد؟

قطعا همین طور است. شاید فکر می کردند برف می بارد هرچند ما در اینترنت چک کرده بودیم و می دانستیم تا چند وقت خبری از برف نیست. بالاخره فدراسیون هم مشکلات خاص خودش را دارد. اما اگر پیست هم باز شود بعید می دانم بشود در این مدت تمرین خاصی داشت.

 

با لغو شدن مسابقه فدراسیون جهانی امتیاز منفی به ایران نمی دهد؟

به هر حال دلایلی برای لغو مسابقه وجود دارد که از آن نظر چندان متضرر نشویم. ضرر اصلی برای کسب امتیاز است که واقعا دچار مشکل می شویم. هر روز در تقویم فدراسیون جهانی مسابقات زیادی در تمام کشورها برگزار می شود که اسکی بازان می توانند امتیاز جهانی بگیرند اما تنها مسابقه ما در ترکیه بود. به این ترتیب عملا دست مان به جایی بند نیست و سهمیه دومی که دنبالش بودیم در خطر است. چون هر اسکی بازی که امتیاز بهتری کسب کند ناخودآگاه جایگزینت می شود.

 

به نظرتان می توان به پایان خوش همان یک سهمیه چقدر امیدوار بود؟

ما قبل از المپیک سوچی هم در مسابقات ترکیه شرکت کردیم و هم تمام رقابت های داخلی مان برگزار شد. یک سال قبلش هم در مسابقات خیلی خوبی حضور داشتیم. آن زمان مسابقات داخلی مان حتی اگر خارجی ها نبودند امتیاز زیر 30 داشت و ارزش خیلی زیادی داشت. اما لغو شدن مسابقات در آن دو سال تمام امتیازات جهانی را خراب کرد. الان اصلا در شرایط المپیک سوچی نیستیم. ما همیشه سعی کردم در المپیک ها یک گام رو به جلو برداریم و اختلاف زمان مان نسبت به بهترین ها را کم کنیم. اما در این هدف ورزشکار فقط دخیل نیست. شرایط جوی، تعطیلی پیست ها، اردوهای مداوم و ... هم سهم دارند که هر کدام نیاز به حمایت مالی دارد. خدا را شکر هم در بخش خصوصی و هم دولتی اوضاع خراب است. هرچند در این شرایط صحبت از اسکی حرف بی ربط است. در شرایطی که مردم با مشکلات عجیب و غریب دست و پنجه نرم می کنند و در تامین سه وعده غذایی شان مشکل دارند، بی انصافی است که ما درباره اوضاع اسکی حرف بزنیم.

 

یعنی هدفگذاری خاصی برای المپیک وجود ندارد؟

ما باز هم سعی می کنیم اختلاف زمان را کم کنیم اما واقعا در این شرایط نمی شود. رقیبان ما 12 ماه سال تمرین می کنند و بهترین امکانات مالی و سخت افزاری را در اختیار دارند. من اگر بخواهم بشمارم در یک سال فقط یک ماه اسکی کردم که آن هم در اردوی اتریش و مسابقه ترکیه بود. هرجا بگوییم با یک ماه تمرین می خواهیم در مسابقه شرکت کنیم و بهترین نتیجه را هم می خواهیم به ما می خندند. اصلا با این حرف عدالت خدا زیر سوال می رود.

 

انگار اسکی قصد ندارد روی آرامش ببیند؟

بله وقتی برف داریم روند کاری مشکل دارد و وقتی روند کاری خوب است برف نمی بارد. نبودن برف سطح آمادگی مان را خراب می کند و باعث می شود ما امتیاز از دست بدهیم و رقبا امتیاز بگیرند. ان شاءا... فدراسیون فکری می کند چون نمی توانیم منتظر بشینیم تا برف بیاید. این شرایط اصلا جالب نیست. ان شاءا... امسال هم تمام شود، هم من دست از سر اسکی برمی دارم و هم اسکی بی خیال من می شود.

 

قصد خداحافظی دارید؟

دیگر بس است. من 15 سال است که دارم مسابقه می دهم. شرایطم جوری نیست که بتوانم نتایج بهتر بگیرم. اگر اوضاع خوب بود تا آسیایی می ماندم و با مدال این مسابقات خداحافظی می کردم اما شرایط را دارید می بینید.در کل سال فقط پنج مسابقه دادیم و آخر هم نتیجه خوبی نگیریم می گویند توجیه می کند.ان شاءا... همه چیز درست می شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.