b_Newsبعضی منتقدان به هیچ صراطی مستقیم نیستند/ بچه ها دیگر المپیک را فراموش کرده اند

بی باک: امیدوارم فرزان به مسابقه برسد

تاریخ: 1396/10/12
زمان: 22: 30
نوع: گفتگو
مهدی بی باک پیش از آغاز مسابقات گرنداسلم درباره شاگردانش با «گل» صحبت کرد.

نگار رشیدی/ سال 2018 با یک میدان سخت و بسیار با اهمیت برای تکواندوی ایران آغاز شده است. مسابقاتی که برای نخستین بار برگزار می شود اما رقبای آن از بهترین های تکواندوی جهان هستند.

نخستین دوره مسابقات گرنداسلم برای تیم مردان تکواندوی ایران از 16 دی آغاز می شود. جایی که ابوالفضل یعقوبی و میرهاشم حسینی به شیاپ چانگ می روند تا با یک تیر چند نشان بزنند؛ کسب امتیاز در راستای سهمیه المپیک، حفظ رنکینگ و البته پاداش مالی.

مهدی بی باک در حالی امروز به همراه دو شاگردش راهی چین می شود که نگران دو مصدوم تیمش است اما خیالش برای شروع مسابقات راحت است.

 

دیگر چیزی تا شروع کارتان در گرنداسلم باقی نمانده. تمرینات چطور بود؟

خدا را شکر تمرینات خوبی را پشت سر گذاشتیم. فقط متاسفانه دو مصدوم داریم. فرزان در روز اول تمرینات ACL پایش کشیده شد و هنوز تمرینات تکواندو را شروع نکرده. زمان کمی تا مسابقات داریم و امیدوارم در چند روز آینده بتواند به تمرینات برگردد. سجاد مردانی هم به دلیل شکستگی انگشت شصت پایش مدتی تمرین نکرد و یک هفته است که تمرینش را آغاز کرده. اما در وزن 68- کیلوگرم هر دو بازیکن مان از روز اول در اردو بودند.

 

پس نگرانی برای آغاز گرنداسلم وجود ندارد؟

همینطور است. ان شاءا... که در استارت بچه ها خوب مبارزه می کنند.

 

یعقوبی و حسینی با نقره و برنز انتخابی به گرنداسلم رسیدند. فکر می کنید پایان این مسابقات برای آنها چطور باشد؟

در حال حاضر گرنداسلم سخت ترین مسابقه دنیاست. با توجه به اینکه مسابقات دعوتی است و فقط رنک دارهای اول و دوم و قهرمانان جهان و گرندپری در آن حضور دارند، کار را سخت کرده اما بچه های ما هم از توانایی بالایی برخوردار هستند. اگر ابوالفضل و میرهاشم در دو بازی نخست خود مقابل حریفان نامدارشان به پیروزی برسند، به هم می خورند و برنده به فینال می رود و بازنده به رپه شارژ و کسب مدال برنز می رود.

 

نمایندگان ما پیش از این هم با قهرمانان جهان و المپیک مصاف داده اند که گاها می توانستند پیروز هم بشوند. بار روانی این موضوع را در گرنداسلم چطور می بینید؟

بحث روانی یکی از مسایلی است که به بچه ها خیلی کمک می کند. ما هم تا جایی که توانستیم رقبا را آنالیز و از نظر روحی بچه ها را تقویت کردیم و اعتماد به نفس شان را بالا بردیم. اما روز مسابقه هم در اجرای صحیح تکنیک ها و نتیجه تاثیرگذار است. ما تمام شرایط را فراهم کردیم تا بچه ها با آمادگی خوبی در مسابقات شرکت کنند.

 

بحث روانی برای فرزان و سجاد که مصدوم هستند و البته تجربه تلخ المپیک را هم دارند چطور ست؟

بیشترین سختی ما این بود که بچه ها مسابقات را فراموش کنند و خوشبختانه الان توانستند به صورت جدی المپیک را فراموش کنند و به آینده امیدوار باشند. فرزان دو مدال خوشرنگ از گرندپری گرفته و نشان داد می تواند روی سکوی المپیک و جهان برود و در رنک اول و دوم قرار بگیرد. البته برای ما رنک اول و دوم مهم نیست. بیشتر به این توجه داریم که بتوانیم جزو پنج نفر اول رنک باشند. این موضوع فشار را کمتر می کند چون قرار گرفتن در رنک یک و دو خودش بار روانی دارد.

 

ایران پنج نماینده در تیم مردان در گرنداسلم دارد که هیچ کدام در وزن سوم نیستند در صورتی که نفرات خوبی در این وزن داریم و حتی می توانستند شانس مدال هم باشند.

صددرصد همینطور است. اما ما الان در مسیر المپیک هستیم و در این مسیر خیلی از بایدها را نباید اجرا کنیم. بر حسب اتفاق مهدی خدابخشی و عرفان ناظمی نتوانستند کسب سهمیه کنند. مهدی هم تازه به وزن جدیدش برگشته و از آمادگی لازم برخوردار است و اگر یک مسابقه را از دست بدهند اتفاق خاصی نمی افتد. ما باید نگاه مان به المپیک باشد. نباید فشار روی بچه ها باشد که در هر مسابقه طلا بگیرند و پیروز باشند. در مسیر المپیک باید رنکینگ ها را حفظ کنیم که در این چند ماه این اتفاق افتاده است و رنکینگ ها یا حفظ شده یا ارتقا پیدا کرده. ما باید سعی کنیم جوان ها بیشتری را وارد گرندپری کنیم تا در هر وزن دو نفر را داشته باشیم.  

 

البته می دانید که توقع از تکواندو طلاست...

ما هم تلاش مان را می کنیم تا بهترین و خوشرنگ ترین مدال را بگیریم اما اگر در برخی اوزان بچه ها اتفاق خاصی برای شان بیفتد، خیلی بد نیست چون تا المپیک خیلی زمان داریم. هدف اصلی المپیک و بازی های آسیایی است. مهم رنک یک و دو نیست. ما باید به بچه ها استراحت بدهیم و فشار روانی و آسیب ها را کم کنیم.

 

الان خدابخشی برای چه مسابقه ای آماده می شود؟

ما رقابت های زیادی را در سال جدید در پیش داریم که یکی از آنها تورنمنت هلند است که اسفند برگزار می شود. همچنین احتمالا خدابخشی و ناظمی در بخش تیمی گرنداسلم نیز حضور خواهند داشت.

 

به عنوان سوال آخر پولادگر بعد از اینکه در سمتش باقی ماند، کارهای امیدوار کننده ای از جمله آشتی با منتقدان را انجام داده.

من مطمئنم پولادگر پذیرای منتقدانی که نقد منصفانه دارند، است و هر نظر مثبتی را می پذیرد. اما بسیاری افراد بعد از اینکه مسابقه تمام می شود می گویند ما که گفته بودیم... اما کسی که به ما چیزی نگفته بود. بعضی ها به هیچ صراطی مستقیم نیستند و به هر صورتی هست انتقاد می کنند و دنبال منافع شخصی هستند. ما همیشه از نقدی که به دردمان بخورد استفاده می کنیم. پولادگر هم اصلح ترین فردی است که با توجه به تجربه اش در این سال ها می تواند با فکر و نیروی جدید به تکواندو کمک کند. من هم به ایشان تبریک می گویم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.