b_Newsدور مانده ها از تیم شانس بازگشت دارند/ تصمیم گیری درباره کیانوش خیلی زود است

برخواه: امنیت نداشتن سرمربیان وزنه برداری را قبول ندارم، انوشیروانی خودش استعفا داد

b_News اولین بار بود که پیشنهاد «رسمی» هدایت بزرگسالان را داشتم/ من هم خیلی منتظر تغییرات کادر فنی نبودم
تاریخ: 1396/10/14
زمان: 14: 16
نوع: گفتگو
کادر فنی تیم ملی وزنه برداری باز هم دچار تغییر شد تا چهارمین سرمربی رده بزرگسالان در دوره جدید فدراسیون علی مرادی روی کار بیاید.

نگار رشیدی/ کادر فنی تیم ملی وزنه برداری باز هم دچار تغییر شد تا چهارمین سرمربی رده بزرگسالان در دوره جدید فدراسیون علی مرادی روی کار بیاید. در حالی که نخستین قهرمانی ایران در مسابقات جهانی با محسن بیرانوند به دست آمد، در تازه ترین تصمیمات فدراسیون، سمت دبیری به او پیشکش شد و محمدحسین برخواه از رده نوجوانان و جوانان هدایت بزرگسالان را برعهده گرفت.

برخواه در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره وجود امنیت شغلی در سمت سرمربی حرف زد؛ چیزی که پیش از این چندان به چشم نیامده است.

 

تغییرات در فدراسیون وزنه برداری در حالت صورت گرفت که برخی ها انتظار آن را نداشتند. چه شد که به عنوان سرمربی بزرگسالان انتخاب شدید؟

من خودم هم خیلی منتظر تغییرات نبودم. ما اردوهای نوجوانان و جوانان را منظم برگزار می کردیم و تقریبا نفرات تیم برای مسابقات قهرمانی آسیا که اردیبهشت در ازبکستان برگزار می شود هم مشخص شده بودند. برنامه مان این بود نفرات را آرام آرام به اوج برسانیم که با برنامه فدراسیون بیرانوند دبیر شد و آقای مرادی هم با لطف و اعتمادی که به من داشتند این سمت را به من واگذار کردند.

 

شما خیلی زود تا حدودی برنامه های تان را هم اعلام کردید.

برنامه هایی که اعلام شد تقریبا از قبل مشخص شده بود. قرار بود اردوها اسفند برگزار شود و بعد از تعطیلات عید اردوها از سر گرفته شود و از آنجایی که این برنامه منطقی بود همین را اجرا خواهیم کرد.

 

شما در حالی به راس کادر فنی بزرگسالان آمدید که سرمربیان پیش از شما امنیت شغلی نداشتند. شما نگرانی از این بابت ندارید؟

من این حرف را قبول ندارم. بیرانوند یک پله بالاتر رفت و دبیر فدراسیون شد. درباره سجاد، هم فدراسیون و هم شورای فنی و حتی خودم با او تماس گرفتیم و صحبت کردیم تا به کارش ادامه بدهد اما خودش نخواست. اینطور نبود که بگوییم فدراسیون هرکسی که آمده بود را برکنار کرد. سجاد با شرایطی که داشت استعفا داد و بیرانوند که تیمش قهرمان شد پیشرفت کرد و در جای دیگر به وزنه برداری کمک می کند. من هم تمام تلاشم را می کنم که وزنه برداری به نتایج خوبی برسد.

 

اما با اتفاقاتی که زمان انوشیروانی افتاد بسیاری معتقدند استعفای او بیشتر به نوعی برکناری شبیه بود...

اصلا اینطور نیست. واقعیت این بود که تمام تلاش ها برای ماندن ایشان بود. من خودم با ایشان تماس گرفتم. حتی بیرانوند که در شورای فنی حضور داشت، با سجاد انوشیروانی تماس گرفت و حتی تا اردبیل هم رفت. خیلی ها برای ادامه کار انوشیروانی تلاش کردند.

 

پیش از این هم سرمربیگری بزرگسالان به شما پیشنهاد شده بود. الان چه چیزی تغییر کرد که شما این سمت را پذیرفتید؟

برای اولین بار بود که به طور رسمی این مسوولیت به من پیشنهاد شد. قبل از این فقط یک سری شایعات درباره این موضوع مطرح شد.

 

با رزومه ای که شما در رده جوانان دارید، انتظار می رود شاهد آن موفقیت ها در بزرگسالان باشیم. تیمی که این روزها کم دچار نوسان نشده.

ممنونم اما من دنبال اثبات خودم نیستم. نیتم کار کردن است چون خودم را عضوی از خانواده وزنه برداری می دانم. برای همین تلاش می کنم که بتوانم خدمتی به این ورزش کنم و با این تیم به موفقیت برسیم.

 

یکی از موضوع های اصلی در وزنه برداری مربوط به کیانوش رستمی است. فدراسیون اخیران نشان داده قصد تغییر رویه درباره او دارد. سیاست شما در این خصوص چیست؟

فعلا باید با ایشان صحبت کنیم. زمان هم به اندازه کافی وجود دارد تا بخواهیم صحبت کنیم و به جمع بندی برسیم. 50 روز تا آغاز اردو فرصت داریم که در این مدت می توان به راهکار خوبی رسید.

 

این راهکار خوب از نظر شما چیست؟

اجازه بدهید صحبت در این خصوص را بگذاریم برای بعد از نشست. الان خیلی زود است که بخواهیم در این باره حرف بزنیم. نیت خود من این است که به کیانوش کمک کنیم تا قهرمانی های گذشته اش را تکرار کند. سال 96 برای کیانوش زیاد سال خوبی نبود و او نتوانست در مسابقات جهانی نتیجه خوبی بگیرد.

 

بهداد هم که هنوز سر دو راهی ماندن یا رفتن مانده است؟

من قطعا با بهداد صحبت می کنم. او می تواند تا المپیک 2020 به فعالیتش ادامه بدهد و این توانایی را دارد که دوباره مدال بگیرد. در یکی،دو سال اخیر بهداد به چیزهایی که استحقاقش را داشت نرسید اما ان شاءا... در ادامه راهش به حقش می رسد. مردم بهداد را دوست دارند و خودش هم بهتر از هر کسی موقعیتی که در آن قرار دارد را می داند.

 

اوضاع سعید علی حسینی چطور است؟

سعید مشکل خاصی ندارد. او می تواند اواخر بهمن تمرینات را آرام آرام آغاز کند و امید به خدا با رکوردهای بهتر در مسابقات بازگردد.

 

در حال حاضر برخی از وزنه برداران از تیم دور ماندند. افرادی مثل بهادر مولایی، سعید محمدپور و اخیرا محمدرضا براری. شما برنامه ای برای استفاده از آنها دارید؟

ما دو مسابقه در بهمن پیش رو داریم. یکی فینال لیگ که اوایل بهمن برگزار می شود و دگیر قهرمانی کشور که در نیمه بهمن و به میزبانی اهواز است. این دو مسابقه میدان خوبی است که وزنه برداران خودشان را نشان بدهند. ما در اردو ترکیب هشت نفره مسابقات جهانی آمریکا را خواهیم داشت به اضافه پنج، شش نفر که از این دو مسابقه انتخاب می شوند.

 

پس شما این شانس را به آنها می دهید که خودشان را به تیم برسانند؟

بله این شانس را دارند اما باید آمادگی خودشان را نشان بدهند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.