b_Newsزمان ریاست من، انتقاد می کردند کسی را راه نمی دهم، الان کدام قهرمان در فدراسیون است؟/تغییر 4 سرمربی در 3 سال، امنیت شغلی است؟

رضازاده: اگر رییس فدراسیونی بودم، در انتخابات کمیته المپیک شرکت نمی کردم

b_News اگر محمدپور را رها نمی کردند قهرمان جهان می شد/ بعد از مصدومیت کیانوش، توجهات به او کم شد/اعضای شورای فنی باید آن دنیا جواب پس بدهند
تاریخ: 1396/10/17
زمان: 08: 12
نوع: گفتگو
بعد از تغییراتی که فدراسیون وزنه برداری گرفت، یکی از بهترین گزینه ها که می شد نظرات او را جویا شد حسین رضازاده بود که «گل» گفت و گویی با او ترتیب داد.

نگار رشیدی/ بعد از تغییراتی که فدراسیون وزنه برداری در پست دبیری و کادر فنی تیم های بزرگسالان و نوجوانان و جوانان انجام داد، مانند هر تصمیمی که در ورزش کشور گرفته می شود، صفی از موافقان و مخالفان شکل گرفت.

اما درباره این تغییرات حسین رضازاده یکی از بهترین نفراتی است که می توان نظراتش را جویا شد. کسی که در زمان ملی پوش شدنش وزنه های جهانی را بالای سر می برد و تجربه ریاست در فدراسیون را هم دارد. رضازاده در گفت و گویی که با «گل» داشت، انتقاداتش به فدراسیون را بیان کرد. از سوی دیگر او که ترجیح می داد خیلی وارد مباحثا انتخابات کمیته المپیک نشود، گفت اگر من رییس فدراسیون بودم برای هیات اجرایی ثبت نام نمی کردم!

 

تغییرات اخیری که در فدراسیون وزنه برداری شاهدش بودیم را چطور می بینید؟

در این دو،سه سالی که آقای مرادی آمده نزدیک چهار سرمربی عوض شده. هرچه باشد این تصمیم فدراسیون است و اگر کسی بخواهد ورود کند آن وزارت ورزش است. اما اهالی، خانواده و پیشکسوت های وزنه برداری این نوع تصمیم ها را قبول ندارند. تعویض چهار سرمربی در عرض دو سال یا دو سال و نیم اصلا خوب نیست. حالا اینکه چه فکری دارند یا عزیزانی که قبول می کنند چرا این کار را می کنند، باید از خودشان بپرسید.

 

فکر می کنید محمدحسین برخواه بهترین گزینه برای سرمربیگری بزرگسالان بود؟

به جز برخواه شخص دیگری نبود که بخواهند جایگزین کنند. برخواه خودش قهرمان بوده و در جوانان و نوجوانان کار کرده. او تحصیلکرده است و امیدوارم بتواند موفق باشد. ما همه موفقیت و سربلندی وزنه برداری را می خواهیم. وقتی وزنه برداری موفق است هرکس من را می بیند خوشحال است و تبریک می گوید اما وقتی تیم شکست می خورد و مدال نمی گیرد همه می گویند این چه وضعیتی است و چرا تیم مدال نگرفت... همین مردم که تخصص فنی ندارند و انتقاد می کنند، ما را که می بینند می گویند چرا فدراسیون وزنه برداری اینطوری شده و هر ماه سرمربی عوض می کنند؟ یعنی این موضوع به چشم مردم هم آمده. به هر حال امیدوارم خدا کمک کند و وزنه برداری مثل همیشه که در المپیک ها و جهانی ها مدال آور بود، باز هم این روند را ادمه دهد تا دل مردم هم شاد شود.

 

این تغییرات پی در پی در اینکه وزنه برداری از جایگاه اصلی اش فاصله گرفته، چقدر تاثیر دارد؟ مثل همین قهرمانی جهان که با انتقاد به دست آمد.

به هر حال تیم قهرمان شد و همه خوشحال شدند اما تیم های قدر و عنوان دار در مسابقه نبودند. از بین 9 کشوری که محروم شدند، شش، هفت تیم قدرتمند بودند. شما اگر رکوردهایی که بچه ها ثبت کردند را ببینید، متوجه سطح آن با رکوردهای سال 2012، 2013 و 2014 می شوید. جدا از آن گاهی در ورزش شانس می آوری و قهرمانی می شوی و گاهی بدشانس هستی و حتی بیشتر از رکورد قهرمانی ات را ثبت می کنی ولی مدال نمی گیری. اما به طور کلی الان جامعه وزنه برداری و پیشکسوتانی که با من در تماس هستند از عملکرد فعلی ناراضی هستند. امیدواریم درست بشود...

 

به نظر شما راه حل چیست؟

راه حل این است که همه در جامعه وزنه برداری بیایند و کمک کنند. وقتی من رییس بودم، همه به من انتقاد می کردند و می گفتند رضازاده هیچ کس را راه نمی دهد. الان شما ببینید کدام پیشکسوت و قهرمان هست که از او راهنمایی و کمک بگیرند؟ الان هیچ همدلی وجود ندارد... باید تصمیم خوبی گرفته شود. در شش سال ریاست من بر فدراسیون همه انتقادها برای من بود اما نگاه کنید آن زمان چه کسانی در فدراسیون بودند. اینکه از چه کسانی در کمیته های مختلف استفاده می کردم. اما شرایط فعلی نظر رییس فدراسیون است.

 

خیلی از وزنه برداران معتقدند شما در فدراسیون خودتان بچه هایی که مصدوم می شدند را رها نمی کردید و الان چند نفر به خاطر مصدومیت از تیم دور ماندند؛ مثل بهادر مولایی یا سعید محمدپور.

بله این حرف را خود ورزشکاران گفته اند. سعید محمدپور یکی از بهترین وزنه بردارهای ایران بود. اگر قدر خودش را می دانست، قهرمان المپیک می شد. اگر بعد از آسیب دیدگی آرنجش رهایش نمی کردند، امسال قهرمان جهان می شد. به کسی که از وزنه برداری چیزی سر در نمی آورد در فدراسیون پست داده اند و با قهرمان مان بدرفتاری می کرد. یا همین بهادر مولایی سال 2013 نایب قهرمان جهان شد اما رهایش کردند. اگر رها نمی شد یکی از مدال آوران بود. من خودم زجرکشیده این ورزش بودم و آسیب های زیادی داشتم. به همین خاطر می دانستم باید با ورزشکار در چه زمانی چطور رفتار کرد و چطور روحیه داد که خودش را پیدا کند. منِ رضازاده نمی گویم، همه خانواده وزنه برداری می گویند که وزنه برداران را رها کردند و به فکرشان نیستند. به جز این ها وقتی تیمی مدال می آورد، هوای بچه ها را داشتیم چون می دانستیم برای یک مسابقه چند ماه تمرین کرده اند و سختی کشیدند. همین الان بچه هایی که مدال گرفتند، اگر آسیب ببینند رها می شوند. مثلا کیانوش رستمی که قهرمان المپیک شد و همه پشت او قایم می شدند، پایش که آسیب دید زیاد به او توجه نمی کنند. خب این مسایل خوب نیست...

 

یعنی این رویه درباره سعید علی حسینی هم تکرار می شود؟

احتمالش وجود دارد. اما امیدوارم خوب شود و بچه ها را رها نکنند. سعید محمدپور الان کجاست؟ او وقتی 19 سالش بود در المپیک لندن با حریفان قدری که داشت درخشید و بعد از اینکه دوپینگ آنها درآمد، سعید بالا رفت. در وزنه برداری آسیب دیدگی زیاد است اما نباید مصدومان را رها کرد.

 

بسیاری معتقدند شورای فنی وزنه برداری، یک شورای فرمایشی است.

این را خود عزیزان که در شورای فنی بودند مثل استاد اشرفی یا مقامی که سعی داشتند حق کسی ضایع نشود و به همین خاطر بیرون گذاشته شدند، می گفتند وگرنه من که نبودم تا ببینم. در شورای فنی همه نگاه می کنند اگر دست یک نفر بالا رفت بقیه هم دست شان را بالا می برند. عزیزانی که در شورای فنی هستند باید در آن دنیا جواب بدهند. آنها نباید اجازه دهند حق ورزشکاری که ماه ها تلاش کرده پایمال شود.

 

به نظر شما چرا در چند سال اخیر سرمربیان وزنه برداری امنیت شغلی ندارند؟

همین است دیگر. وقتی در دو،سه سال چهار سرمربی عوض شود چه امنیت شغلی می خواهند داشته باشند؟ یک سرمربی به سینه می زد و ادعا می کرد من دو تیم خوب درست می کنم، بنده خدا نمی دانست در پشت صحنه چه خبر است. آمد و بعد از مدتی تازه فهمید پشت صحنه چه اتفاقاتی دارد می افتد.

 

بزرگ ترین آسیب این موضوع به کجا وارد می شود؟

به تک تک بخش های وزنه برداری. قهرمانانی که الان هستند، خانواده این ورزش و ... شما ببینید در قهرمانی جهان سال آینده چه کسانی مدال می آورند...

 

بهداد هم بعد از المپیک و جهانی به پشت صحنه های وزنه برداری البته در بعد بین المللی اشاره کرد. شما هم معتقدید مشکلات وزنه برداری به خاطر نوع رابطه رییس فدراسیون با آیان است؟

همه این موضوع را می گویند اما درباره بهداد چون خودم عضو هیات رییسه کنفدراسیون آسیا هستم می گویم که می توانستند به او قبول بدهند ولی ما هم شنیده ایم مشکلاتی وجود دارد. حالا نه مستقیم با آیان اما مشکلاتی با کنفدراسیون آسیا وجود دارد و برخی از روسای فدراسیون کشورها اختلافاتی با آقای مرادی دارند. من هم این را شنیده ام که این مشکلات در رای بهداد دخیل بود اما به طور قطع نمی توان چیزی گفت.

 

انتخابات کمیته ملی المپیک در حالی قرار است برگزار شود که از صالحی امیری به عنوان رییس آینده نام برده می شود. شما با حضور ایشان موافق هستید؟

وقتی من در فدراسیون بودم، آقا صالحی امیری چند ماهی در وزارت ورزش بود و ایشان را شناختم.او چند ماه سرپرست بود و آدم خوش برخوردی هم بود. امیدوارم هرکس به عنوان رییس یا دبیر انتخاب می شود، به فکر حل مشکلات ورزشکاران باشد.

 

شما خودتان دوست نداشتید رییس فدراسیون بودید و در انتخابات کمیته المپیک ثبت نام می کردید؟

من یک بار در هیات اجرایی کاندیدا شدم و نزدیک 18 رای آوردم. اما امسال اگر رییس فدراسیونی بودم نامزد نمی شدم.ترجیح می دادم تمرکزم را روی کار خودم بگذارم تا در کارم خودم موفق باشم و مورد انتقاد قرار نگیرم.قرار نیست همه جا با هر شرایطی و همیشه حضور داشته باشیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.