b_Newsبرای پهلوانی که همچنان زنده است

ابن بابویه؛ 50 سال بعد!

تاریخ: 1396/10/17
زمان: 11: 20
نوع: گزارش
نیم قرن شد! 50 سال اصلا عمر کمی نیست. شاید هر کس دیگری جای او بود، فراموش شده بود اما در مورد پهلوان این موضوع صدق نمی کند.

حامد جیرودی

1- نیم قرن شد! 50 سال اصلا عمر کمی نیست. شاید هر کس دیگری جای او بود، فراموش شده بود اما در مورد پهلوان این موضوع صدق نمی کند. از هفدهم دی ماه سال 1346 روزهای زیادی گذشته. روزی که جمعیت زیادی، غلامرضا را تا گورستان قدیمی ابن بابویه تهران مشایعت کردند و با اشک و آه به خاک سپردند. پهلوان شان را، آقا تختی شان را. مردی که برای مردم آن دوران همه چیز بود. یک قهرمان واقعی که داستان زلزله بوئین زهرا و پول هایی که او برای زلزله زدگان جمع کرده بود را خیلی ها شنیده اند و برای بچه های خود تعریف کرده اند.

2- می گویند خاک سردی می آورد. یک تشییع جنازه و ختم، هفتم و چهلم و سال و تمام! خیلی عزیز باشی، گاهی اوقات یک خدابیامرز هم برایت می گویند اما یک کشتی گیر گوش شکسته مگر چه کار کرده بود که هنوز هم که هنوز است، از همه جا خودشان را به جنوب تهران و شهر ری می رسانند تا سر مزار غلامرضا جمع شوند. انگار تازه چند روز است که تختی را به امانت به قبری خانوادگی سپرده اند تا بعدا بخواهند جنازه او را به جای دیگری منتقل کنند.

3- پهلوان محبوب بود. یک ملت او را دوست داشتند. یک ملت هنوز هم او را دوست دارند. برای همین مرگ او آن هم در 37 سالگی آن هم در هتل آتلانتیک تهران برای همه تقریبا غیر قابل باور بود. تختی چرا مرده؟ شاه او را کشته؟ ساواکی ها چیز خورش کرده اند؟ کسی با او مشکل داشته؟ خودکشی کرده؟ با خانواده اش مشکل داشته که به هتل رفته؟ این ها سوالاتی بود که دهان به دهان بین همه مردم پرسیده می شد اما هر اتفاقی که برای جهان پهلوان افتاده و منجر به مرگ او شده بود، باعث نشده بود تا ذره ای از علاقه و ارادت دوستدارانش به او كم شود. آخر مگر ما چند جهان پهلوان داشتیم. یکی مثل پوریای ولی.

4- خدا بیامرز علی حاتمی آمده بود داستان زندگی را بسازد. کارگردان و فیلمنامه نویس شهیر ایرانی که می خواست با محوریت تختی، یک هزاردستان دیگر بسازد، یک دلشدگان دیگر، یک ستارخان دیگر اما بیماری به حاتمی مجال نداد. عمرش به دنیا نبود. فیلمی هم که بهروز افخمی ساخت، با آن چیزی که حاتمی در ذهن داشت، زمین تا آسمان فرق می کرد. شاید خود تختی دوست داشت که ماجرای رفتنش همچنان در ابهام باقی بماند!

5- امروز یکشنبه است. 17 دی ماه سال 1396. 50 سال بعد از رفتن جهان پهلوان. حالا دیگر ابن بابویه پر شده و کمتر مرده ای را آنجا به خاک می سپارند اما اگر وقت کردید و دوست داشتید، امروز سری به ابن بابویه بزنید. مثل همیشه شلوغ خواهد بود. انگار تازه برای دقایقی است که یک پهلوان را به خاک سپرده اند. ولوله ای برپاست. گروهی مراسم زورخانه ای اجرا می کنند و گروهی دیگر هم مدح امیرالمومنین (ع) را می گویند. پهلوان همچنان زنده است و همه عشق به او را دارند. 50 سال دیگر هم همین طور خواهد بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.